Boršč s červenou řepou

Potřebujete: 1 cibule 100 g celeru 100 g mrkve 100 g petrželového kořene 100 g červené řepy 100 g syrového nebo kvašeného zelí 3 brambory 5 lžic slunečnicového oleje 1 velký bobkový list 1 lžička mleté papriky 1 lžičky bazalky nebo nati řebříčku sůl popř. vinný ocet sekaná petrželová nať 2 lžíce kysané smetany

Postup:
Červenou řepu očistíme, nakrájíme na kostičky a podusíme zvlášť na oleji. Očistíme a nakrájíme zeleninu. Brambory a mrkev na kolečka, celer a petržel na jemné hranolky, zelí na jemné nudličky. Na zbylém oleji osmažíme jemně nakrájenou cibuli, zapražíme mletou papriku a zalijeme 1 l vody. Přivedeme do varu a vkládáme zeleninu v tomto pořadí: mrkev, petržel, celer, zelí, podušená červená řepa a brambory, vždy s odstupem - asi 2 minuty. Vše povaříme ještě 10 minut s bobkovým listem a bazalkou. Dochutíme solí, popř. octem a necháme ještě asi 15 minut v teple rozležet. na talířích zdobíme sekanou petrželovou natí a lžičkou kysané smetany. Hodí se i jako lehké hlavní jídlo s celozrnným chlebem.

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.