Box je jen pro siláky a hloupne se po něm? Mýty o boxu vyvrací nový mistr republiky z Pardubic

3. listopad 2023

Boxer je obrovský chlap, který rozdává rány. To si mohou myslet laici, kteří box znají hlavně z akčních filmů. Rozhodně to ale není jen sport pro silné a velké chlapy. V boxu existují váhové kategorie a dbá se na to, aby spolu bojovali soupeři, kteří jsou váhově vyrovnaní. Proto je tento sport vhodný pro každého, kdo se chce hýbat, včetně žen.

„Já jsem začal v deseti letech, ale děti dnes začínají s boxem už v pěti, šesti letech. Začíná to celkovou pohybovou přípravou, učí se zvládat pohyby, ze kterých se box skládá. Udeřit, to vypadá jednoduše. Ale udeřit správnou silou a technikou, to vyžaduje zvládnout motoriku celého těla. A to se naučíte až za několik let,“ popisuje dlouhou cestu ke správnému úderu mistr republiky v boxu Tomáš Hvězda.

Boxer bez inteligence nemá šanci

Při boxu se hloupne. To je další mýtus, který vyvracejí bratři Hvězdovi, kteří jsou profesionálními zápasníky. „Mezi boxery je mnoho velmi inteligentních lidí a právě inteligence hraje roli v tom, jak jste úspěšní. Musíte být schopni změnit styl, který máte nacvičený. Stačí, aby byl soupeř o patnáct centimetrů vyšší, ale ve stejné váhové kategorii, a musíte si s tím poradit,“ pokračuje Tomáš Hvězda.

Mistr republiky v boxu Tomáš Hvězda
Bojové Sporty: Box, Muay-Thai, Kick-box
Bojovým sportům se Tomáš Hvězda věnuje od svých deseti let. K boxu ho přivedl bratr Pavel Hvězda, který je profesionálním zápasníkem. Zápasit začal v roce 2017. První velký úspěch se však dostavil až v roce 2021 kdy se poprvé v životě stal juniorským mistrem České republiky v boxu. V roce 2022 se mu povedl stejný triumf podruhé a stal se znovu juniorským mistrem České republiky v boxu. V roce 2023 navázal třetím titulem, tentokrát už v seniorské kategorii.

A jak vypadá trénink? „Začínáme rozcvičkou, aby se zahřály svaly, pak je protáhneme, potom se pokračuje stínovým boxem. Boxujeme do imaginárního soupeře a pilujeme techniku jednotlivých úderů. Pak jsou tady boxovací pytle, které patří mezi základní pomůcky. Rozvíjí se síla, technika úderu a kondice. Ale je to pořád statické. Chybí živý soupeř. Proto využíváme hodně box sparing, což je souboj dvou lidí, kteří jsou ale velmi dobře chráněni včetně boxerské helmy, aby si neublížili. Nikdo nechce inkasovat zbytečné údery do hlavy. Ale už se jedná o skutečný boj,“ popisuje trénink Pavel Hvězda.

Box je velmi oblíbený u dívek

Box patří mezi nejznámější bojové sporty a má tradici, proto patří mezi nejoblíbenější. Podle Pavla Hvězdy spotřebovává box velkou dávku energie, to znamená, že zejména ženy ocení odliv přebytečných kilogramů.

„Mám kamarádku, která ke mně chodí dva roky a za tu dobu shodila dvacet pět kilo, aniž by upravila svůj jídelníček. Ten pohyb je na postavu super, ale dělat ho jen kvůli postavě, to není úplně dobrý,“ říká Pavel Hvězda.

Spustit audio

Související