Největší vítězství je sám nad sebou, tvrdí instruktor bojových umění, který učí kluky pokoře
Richard Alexa je bývalý voják, instruktor japonských bojových umění, lektor kurzů přežití, který získal ocenění za záchranu života. Je lektorem bojových umění jak pro děti, tak pro dospělé. A právě japonská bojová umění ho dovedla do armády.
„Říkám dětem, že správný bojovník musí mít sílu nejen ve svalech, ale také v hlavě a v srdci. Takový soulad by měl mít v sobě každý správný bojovník,“ říká Richard Alexa, který v Radioporadně připomněl i své dětství, kdy nastoupil v 90. letech v Pardubicích na aikido.
„Všichni jsme chtěli být hrdiny akčních filmů, kteří zametou s padouchem. Chtěli jsme mít kuklu na hlavě a zatýkat padouchy jako největší Bondové,“ usmívá se voják, který dnes vede školu tradičních japonských bojových umění a sebeobrany v Chrudimi KIDO RYU.
Stupnice zmaru a vylitý guláš
Bojové umění učí lidi kultivovat ducha a být na dobré straně. Učí také pokoře, což je velmi důležité nejen pro budoucí vojáky. Zásadní je dobré vedení. Správný učitel umí nechat spadnout své žáky na pomyslné dno, ze kterého se postupně zvedají jak fyzicky, tak psychicky jako posilněné bytosti.
„Máme dokonce zmarovou stupnici jedna až deset. A ta určuje, v jakém nepohodlí se nacházíte. A to si testujeme na soustředěních, jak dlouho vydržíme například v pozici prkno. V armádě to také probíhá. Měli jsme skvělého učitele na výcvik a ten nám dal zmar okusit. S kamennou tváří zahajoval cvičení a řekl, že očekává ztráty na obou stranách. My jsme tomu nevěřili. Po třech dnech jsme zjistili, že univerzální voják z filmu neexistuje.“
„Představte si, že máte obrovský hlad, je vám strašná zima, jste fyzicky vyčerpaní a oni vám guláš před očima vylejou do sněhu a řeknou, že nepřítel se dostal do týlu a kuchaři prostě nejsou. A vy vidíte ten guláš, jak se vsakuje do sněhu. Tady se učíte pokoře. Buď se z toho zblázníte, nebo naopak vytáhnete, co máte po kapsách, dáte to na pařez, domluvíte se s ostatními a spojíte se,“ popisuje své zážitky Richard Alexa, který má na stěně své školy napsáno: Největší vítězství je sám nad sebou.
Co má společného japonský samuraj a voják speciálních sil v 21. století? Poslechněte si záznam pořadu.
Související
-
V Chrudimi by mohlo stát nové centrum pro bojové sporty
Jedna hala, desítky sportů. V Chrudimi by mohla vzniknout nová škola bojových umění. Soukromý investor na ni chce předělat objekt v bývalém vojenském depu.
-
Lidé, kteří dělají bojové sporty, jsou vybouření a klidnější
Proč se pouštět do bojových sportů? Jakou kvalitu vám přinesou do života? V rozhlasové Radioporadně jsme si povídali s trenérem a absolutním mistrem České republiky...
-
Hodně pohybu a málo agrese. Bojové umění aikido je pro děti i babičky
Bojové umění aikido není sport, protože se v něm nesoutěží, jako například v karate nebo judu. Je to pro lidi, kteří nechtějí závodit a střádat doma medaile.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.