Bývali překladatelem a soudkyní, dnes vedou Jednotu bratrskou

21. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jednotu bratrskou vede v Ústí nad Orlicí původní profesí překladatel Daniel Dostrašil s manželkou Marcelou, bývalou soudkyní

Sídlí v nejstarším domě v Ústí nad Orlicí a jsou vůbec nejdéle působícím sborem Jednoty bratrské na světě. V čele s kazatelem Danielem Dostrašilem a jeho manželkou Marcelou tam už 18 let také pomáhají rodinám a dětem.

On byl úspěšný překladatel, ona soudkyně soudu v Liberci. Pak před 18 lety dostali nabídku odstěhovat se do 160 kilometrů vzdáleného Ústí nad Orlicí a vést tam sbor Jednoty bratrské. Daniel a Marcela Dostrašilovi patřili sice mezi dlouholeté a aktivní členy sboru, ale že by se mu věnovali naplno a ještě tak daleko, o tom do té chvíle neuvažovali. Když pak nabídku skutečně přijali a spolu s několikaměsíční dcerkou se do Ústí nad Orlicí přestěhovali, vlastně ani netušili, jak moc velkou výzvou to pro ně bude.

Do starého domu nový život

Současný dům Jednoty bratrské si tam bratři postavili jako svou kazatelnu už v polovině 16. století. Má tedy jak historicky, tak i pro věřící velkou hodnotu. Udržovat ale takovou stavbu, která je zároveň kulturní památkou, stojí spoustu času, úsilí a hlavně peněz. To pocítil Daniel Dostrašil hned poté, co sbor zároveň s domem po svém předchůdci převzal. Budova byla ve špatném stavu a nejinak na tom byl, jak sám říká, tamní sbor.

Daniel Dostrašil na zahradě Jednoty bratrské otevřené všem jako dětské hřiště

„Fungovalo to tady jen o nedělích, kdy byly mše. Pak se dveře modlitebny zamkly a lidé přišli zase další neděli. Ale o tom Jednota bratrská není, je to práce na každý den,“ vysvětluje Daniel Dostrašil s tím, že když pak začal rozšiřovat aktivity sboru, zůstal mu jen nevelká skupina asi dvaceti lidí. Ale stálo to prý za to!

Manželské večery, dětské tábory

Dnes Jednota bratrská provozuje v přízemí domu oblíbené Rodinné centrum Srdíčko. A k němu také mléčný bar a kavárnu. A protože se jednota vždy starala o děti a mládež, další jejich aktivitou byl nízkoprahový klub. Dětem z posledních ročníků základních škol tam nabízí možnost účelného naplnění času po škole a pak také poradenství všeho druhu. Tady se hodilo právě právnické vzdělání Marcely Dostrašilové, které je k vedení takového zařízení třeba.

I další aktivity Jednoty bratrské  v Ústí nad orlicí směřují na děti a rodiny. Pro tatínky s dětmi pořádají takové dobrodružnější výlety, pro děti tábory a pro manžele třeba manželské večery. Je to taková romantická večeře, při které rodičům pohlídají děti a oni se mohou věnovat jen sami sobě a svému vztahu. Za pěkného počasí tráví také všichni spoustu času na zahradě, kde je posezení i dětské hřiště. A taky včelíny. Z nich vyrábí med a včelařské výrobky, které si oblíbili lidé Ústí nad Orlicí i v jejím okolí.

Spustit audio