Bývalý zápasník se našel ve skle. Dílo Jiřího Pačinka má i papež František

4. listopad 2022

Po světě jezdí se sklářskou píckou a všem ukazuje, jak se vyrábí české sklo. Za vrchol snažení může označit audienci u Svatého otce.

„Vytvořili jsme relikvii s uloženou kůstkou svaté Zdislavy, která u nás v okolí žila. K papežovi jsme dojeli po vlastní ose, všechno dobře dopadlo. Ač nejsem věřící, tak se ve mně něco hnulo a začal jsem některé věci víc chápat. Když jsem se dotýkal kostičky ze žebra téhle dámy, bylo to emočně silné,“ přiznává.

Expanze do Litomyšle

Pačinkovo sklářské umění momentálně ze severočeských Kunratic u Cvikova vystrkuje růžky do Litomyšle. Podle něj tam lidé umění hodně dobře vnímají, a proto se tam on sám dobře cítí. „Je to něco málo přes dva roky, kdy jsme se s Jirkou seznámili. Na základě toho jsme uskutečnili první bláznivý nápad. V Hotelu Aplaus jsme uspořádali výstavu Pačinkův Aplaus. O sklu v Litomyšli vzrostlo povědomí a zájem. Proto jsem se rozhodla otevřít A Galerii,“ vysvětluje její provozovatelka Aneta Fišerová.

Momentálně tam až do 23. prosince pokračuje výstava Pačinkův adventní stůl, která ukazuje možnosti, jak si se sklem vánočně pohrát. V loňském roce se do Litomyšle z Kunratic poměrně narychlo přestěhoval skleněný betlém. „První figurku jsem začal dělat na Štědrý den. Celý betlém jsem vytvořil podle přes sto let staré dřevěné předlohy v našem kostele. A ještě jsem pro město Litomyšl vůbec poprvé připravil skleněné Jezulátko.“

Motivace Matragi

Jiří Pačinek spolupracoval s Bořkem Šípkem, teď si pochvaluje třeba Blanku Matragi. „To je zvíře, ženská plná energie. Tihle lidé vás dokážou vyburcovat k něčemu, co si myslíte, že nedokážete. Chuť do práce na nás řemeslníky dokáže přenést.“

A jak vůbec vypadají kovaní skláři? „Jsou to většinou hromotluci, bývalí sportovci. Třeba já jsem dělal řecko-římský zápas. Fyzičku jsem tam získal a dodnes ji využívám. Děláme často velké kusy skel.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související