Český rekord: 2017 velikonočních vajec

15. duben 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vajíčkovník v Dřítči stojí před obecním úřadem, nedaleko kostela-m

Velikonoce v Dřítči na Pardubicku vítají opět kuriózně. Z břízy před obecním úřadem se stal „vajíčkovník“. A dřítečtí díky němu mají na kontě další zápis v České knize rekordů.

„Vajíčkovník, strom ozdobený nejvíce papírovými vejci“ uznali jako nový český rekord zástupci pelhřimovské agentury Dobrý den prvního dubna 2017. Akci naplánovali nadšenci z Dřítče ale dlouho dopředu. Připravit 20 170 papírových ruliček a uplést z nich 2017 vajec, to není jen tak.

Barvy Velikonoc

Papírové ruličky z reklamních letáků celou zimu pletla Marie Zámečníková, které je 96 let, spolu se svojí sedmdesátiletou dcerou Zdeňkou Tuhou. „Svojí mamince a babičce jsem chtěla trochu zpestřit zimu, a tak jsem jim vymyslela práci,“ směje se jedna z iniciátorek letošní akce Romana Vosyková.

Na výrobu více než dvaceti tisíc papírových ruliček padlo přes dva tisíce reklamních letáků. „Ruličky jsme pak museli barvit. Vajíčka jsou žlutá, zelená, modrá a červená. Celkem jsme na ně použili asi 8 kg barvy,“ dodává Romana Vosyková. „Měli jsme strach, co s tou barvou udělá déšť, ale vypadá to, že nepřízeň počasí naše pletená vajíčka snášejí docela dobře.“

Postavili lešení

Na pletení vajíček se podílelo 12 lidí. „Upletla jsem asi 200 až 300 kusů, šlo to docela od ruky,“ směje se Iveta Pošvová. „Vajíčka jsme na břízu upevňovali pomocí lepidla a drátu, před tím ale bylo nutné postavit lešení a žebříky, o což se postarali dobrovolní hasiči.“

Desetimetrová bříza je před obecním úřadem v Dřítči jen dočasně

Vajíčkovníku si určitě všimne každý, kdo Dřítčí projíždí. „Máme spoustu pozitivních reakcí a také zápisů,“ vysvětluje Hana Mužíková z Dřítče. „Koupili jsme pamětní knihu a lidé, kterým se náš nápad a vajíčkovník líbí, se mohou do knihy zapsat, a to v místní restauraci u pana hostinského. A k tomu dostanou jedno upletené vajíčko.“

Rekordy zmizí, ale zůstávají makety

Na obecním úřadu v Dřítči si můžete prohlédnout makety výtvorů, které se v minulých letech dostaly do České knihy rekordů. Například maketu obřího vejce, se kterým Dříteč přivítala Velikonoce v roce 2016. „Toto vejce jsme vytvořili z 8937 pletených bambulí, jeho výška byla 2,60 m a obvod 5,35 metru. Originál ale po čase putoval do kontejneru,“ říká spoluorganizátorka loňské akce Jitka Heincová.

Na kontě už mají čtyři české rekordy

Vajíčkovník je v pořadí čtvrtým rekordem, který v Dřítči padl. První zápis si do České knihy rekordů před třemi lety vysloužil věnec z 23 437 vyfouknutých vajec. Na jeho výrobě se podílelo přes třicet lidí a práce jim zabrala dva dny.

Čtěte také

Další rekord Dřítči vynesl obří věnec z kaštanů. „Celkem jich bylo 61 728, kaštany jsme navlékli na takřka dva kilometry rybářského vlasce,“ vysvětluje Jitka Haincová. „Na věnci pracovalo skoro padesát lidí, kaštany pilně nasbírali obyvatelé naší obce.“ Věnce nebylo možné uchovat v původní velikosti, lidé si mohou na obecním úřadě v Dřítči prohlédnout jejich modely.

Břízu ozdobilo 20017 vajíček z papírových ruliček
autor: BRA
Spustit audio