Cesta k dobrému duševnímu zdraví? Pečujte o hezké vztahy a pěstujte koníčky

20. červen 2024

Duševní zdraví souvisí se zdravím fyzickým. Je velmi důležité o něj pečovat. Jak na to?

„Neodsouvejte vztahy na vedlejší kolej. A nemusí to být jen rodina. Mohou to být lidé, kteří vám jsou blízcí. Můžete se pak navzájem podpořit, sdílet starosti i radosti. Když někomu důvěřujete, pak je snazší říct, co vás trápí nebo proč se vám nedaří,“ říká odborná garantka zdravotních služeb Péče o duševní zdraví Martina Vobořilová.

Vyhraďte si nekompromisně čas na koníčky  

Pokud máte koníčka, který vás naplňuje spokojeností, je to velká výhoda. V takovém případě člověk dokáže vypnout a vymanit se z běžného koloběhu, může se vyventilovat.

Je úplně jedno, jestli je to sport, divadlo, hudba, voda, zvířata nebo zahrada. Důležité je vědět, že chvíle s koníčkem je vyhrazená jen a jen pro vás. „Já maluju a boxuju,“ usmívá se ředitel Péče o duševní zdraví Petr Pavlíček. Klientům z organizace Péče o duševní zdraví jde tedy příkladem.

Pacient a zdravotník v partnerském vztahu

Martina Vobořilová vidí obrovský pokrok ve vztahu mezi pacientem a zdravotníkem. „V psychiatrické praxi jsem od roku 1998. A tehdy nebyl rozhodně pacient partnerem ošetřovatelů. Myšlenka, že by se mohl zotavit, nebyla na místě. Jsem ráda, že jsem nevystoupila z oboru a jsem u vzniku nových Center duševního zdraví ve východních Čechách.

Čtěte také

Náš klient může být partnerem, navazujeme vztah, mluvíme o tom, co ho trápí a vedeme ho cestou k zotavení,“ popisuje odborná garantka zdravotních služeb Péče o duševní zdraví.

S duševním onemocněním je možné žít plnohodnotně doma, nikoliv za zdí nemocnice. To je hlavní myšlenka organizace Péče o duševní zdraví. Podporuje lidi, kterým do života vstoupila schizofrenie, bipolární afektivní porucha, neurotické poruchy, porucha osobnosti či další vážné duševní onemocnění. Zdravotníci i sociální pracovníci dojíždějí za klienty přímo domů. 1. září se bude otevírat další Centrum duševního zdraví v Ústí nad Orlicí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.