Cesta k dobrému duševnímu zdraví? Pečujte o hezké vztahy a pěstujte koníčky
Duševní zdraví souvisí se zdravím fyzickým. Je velmi důležité o něj pečovat. Jak na to?
„Neodsouvejte vztahy na vedlejší kolej. A nemusí to být jen rodina. Mohou to být lidé, kteří vám jsou blízcí. Můžete se pak navzájem podpořit, sdílet starosti i radosti. Když někomu důvěřujete, pak je snazší říct, co vás trápí nebo proč se vám nedaří,“ říká odborná garantka zdravotních služeb Péče o duševní zdraví Martina Vobořilová.
Vyhraďte si nekompromisně čas na koníčky
Pokud máte koníčka, který vás naplňuje spokojeností, je to velká výhoda. V takovém případě člověk dokáže vypnout a vymanit se z běžného koloběhu, může se vyventilovat.
Je úplně jedno, jestli je to sport, divadlo, hudba, voda, zvířata nebo zahrada. Důležité je vědět, že chvíle s koníčkem je vyhrazená jen a jen pro vás. „Já maluju a boxuju,“ usmívá se ředitel Péče o duševní zdraví Petr Pavlíček. Klientům z organizace Péče o duševní zdraví jde tedy příkladem.
Pacient a zdravotník v partnerském vztahu
Martina Vobořilová vidí obrovský pokrok ve vztahu mezi pacientem a zdravotníkem. „V psychiatrické praxi jsem od roku 1998. A tehdy nebyl rozhodně pacient partnerem ošetřovatelů. Myšlenka, že by se mohl zotavit, nebyla na místě. Jsem ráda, že jsem nevystoupila z oboru a jsem u vzniku nových Center duševního zdraví ve východních Čechách.
Čtěte také
Náš klient může být partnerem, navazujeme vztah, mluvíme o tom, co ho trápí a vedeme ho cestou k zotavení,“ popisuje odborná garantka zdravotních služeb Péče o duševní zdraví.
S duševním onemocněním je možné žít plnohodnotně doma, nikoliv za zdí nemocnice. To je hlavní myšlenka organizace Péče o duševní zdraví. Podporuje lidi, kterým do života vstoupila schizofrenie, bipolární afektivní porucha, neurotické poruchy, porucha osobnosti či další vážné duševní onemocnění. Zdravotníci i sociální pracovníci dojíždějí za klienty přímo domů. 1. září se bude otevírat další Centrum duševního zdraví v Ústí nad Orlicí.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.