Na psychické problémy své generace se už nemohly dívat. Studentky o nich natočí film
Dominika Olivová a Barbora Metelková kolem sebe a na sociálních sítích viděly plno lidí s duševními starostmi. Právě proto studentky ze třetího ročníku Střední školy zdravotnické a sociální v Chrudimi rozjely projekt Naděje.
Brzy vznikne studentský film zaměřený na tři dívky, které si procházejí těžkým obdobím a psychickými problémy. „Spojí je síla přátelství jako ozdravná cesta. Snímek následně chceme prezentovat na základních a středních školách, abychom mladým lidem ukázaly, že mají nadějí a nemají se bát mluvit o svých problémech,“ přiblížily autorky myšlenky.
Covid prohloubil
Dívky se chtějí zabývat celkovou problematikou psychického zdraví a problémů. „Nejde jenom o sebepoškozování, ale taky o úzkostné a depresivní stavy, sebevražedné myšlenky. Měly jsme schůzky s psychology a psychiatry a ti nám potvrdili, že mnoho psychických problémů způsobila covidová izolace posledních let.“
O projekt je podle Dominiky a Barbory velký zájem. „Nechceme ho nechat jenom v Pardubickém kraji, ale chceme ho rozšířit celorepublikově. Pošleme osnovu do škol a pedagogové sami přednášku anebo diskuzi povedou. Ze začátku jsme takový zájem nečekaly a jsme za to moc vděčné.“
Máte byt? Sem s ním
Film se má natáčet ve druhé polovině července, a to v okolí Pardubic a Chrudimi. „Sháníme lokace, nejvíc byty. Vítáme všechny tipy. Nemocniční prostředí obstarají odborné učebny u nás ve škole. S postprodukcí počítáme někdy do podzimu.“
Čtěte také
K natáčení si studentky přizvaly Michala Pazderku a Filipa Františka Červenku. „Michal studuje režii a Filip se hlásí na scenáristiku. Velice nám pomáhají s celou přípravou. Říkaly jsme si obě, že by bylo fajn, kdyby se štáb skládal z mladých lidí. Aby to prostě bylo od mladých pro mladé. U Tamary Klusové jsem viděla na Instragramu, že točila nějaký studentský film právě s Michalem. Zaujalo mě, že takhle mladý kluk vytvořil poměrně hluboký projekt,“ říká Dominika.
„Scénář kluci tunili asi tři měsíce. Samotný projekt jsme vymyslely loni na jaře. Měly jsme v plánu ho ukončit dřív, ale zjistily jsme, že na tom je hodně příprav a protáhlo se to až do léta. Samotný casting bude někdy až v květnu v Praze,“ doplnila Barbora.
Hledá se i název
Námětem a inspirací pro děvčata byla kniha Co jsme si nikdy neřekli od Yasmin Rahmanové. „S autorkou jsme v kontaktu. Souhlasila se zpracováním díla. Samotný název filmu teprve řešíme. Projekt se jmenuje Naděje, takže pracovně zatím zůstáváme u něj.“
Studentky na projekt navázaly i svou Středoškolskou odbornou činnost. „Zabývaly jsme se v ní digitálním wellbeingem, tedy vyváženým přístupem k moderních technologiím. Dělaly jsme dotazníky. Telefony a sociální sítě způsobují mnoho psychických problémů. Výsledky byly enormní. Zkoumání jsme dělaly hlavně na naší škole, kde jsou skoro samé holky. Právě holky o tom daleko víc mluví, kluci se za to spíš stydí, ale určitě se to týká obou pohlaví.“
Související
-
Úkolem rodičů není problém vždy vyřešit, ale být dětem k dispozici
Dospělí považují duševní zdraví za akutní problém dnešní společnosti. Duševní nepohodu mohou zažívat lidé všeho věku, včetně dětí. Jak tedy poznat, že se naše děti trápí?
-
Děti nemají zodpovědnost, protože jim ji nedáme. Teď je šance to změnit, říká psycholog
Děti se už dva týdny učí doma. Mnoho rodičů má strach, že jejich potomci učivo nezvládnou. Podle psychologa Milana Studničky se ale se zákazy a příkazy nic nepořídí.
-
Přebornice první pomoci ovládly mezinárodní soutěž. Na dívky z Chrudimi byla krátká i bouřka
Kraj předal ocenění talentovaným žákům základních a středních škol. Ti si vedli skvěle v soutěžích, pracovali na zajímavých projektech, dosáhli úspěchů v různých oblastech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.