Chráněná lipová alej u pardubického zámku potřebuje větší odborný zásah

7. říjen 2024 08:20

Lipová alej u pardubického zámku potřebuje odborné ošetření. Staré stromy by totiž mohly být nebezpečné lidem, kteří kolem prochází. Špatný stav dřevin odhalily kontroly v parcích po nedávných záplavách. Zásah u těch v zámecké aleji ale nebude vůbec jednoduchý - jsou totiž chráněné.

Aktuálně při procházkách lipovou alejí bezprostřední nebezpečí pádu stromů nebo větví nehrozí. Navíc tam první pardubický městský obvod každoročně provádí pravidelnou údržbu, při které zkoumá kondici jednotlivých dřevin.

Čtěte také

Jedná se o problémy, které toto místo můžou potkat v blízké budoucnosti, protože lípy kvůli svému stáří vyžadují rozsáhlejší péči. To potvrzují i závěry nedávných kontrol dendrologů, kteří po záplavách zkoumali stav stromů v pardubických parcích.

„Půda byla velice podmáčená a od dendrologů jsme měli vztyčený prst, že především lipová alej k zámku je ve špatném stavu. A protože začaly stromy padat, například v Bubeníkových sadech spadl úplně zdravý javor, tak budeme dál zkoumat lipovou alej, která bude muset projít rekonstrukcí,“ potvrzuje výsledky kontroly i náměstkyně primátora Pardubic Jiřina Klčová (ANO).

Lipová alej k pardubickému zámku

Stromořadí má nejen významnou historickou hodnotu jako součást kulturní památky zámku, ale patří také k evropsky chráněným lokalitám díky výskytu vzácného brouka, páchníka hnědého. Město proto bude muset při plánech na ošetření aleje spolupracovat s památkáři, orgány ochrany životního prostředí, městským architektem a dalšími odborníky.

Ale i když jde o jednu z nejcennějších alejí ve městě, která vznikla podle historiků před rokem 1880, stromy jsou na konci svého životního cyklu a během několika desítek let postupně odejdou. Město se teď ale zaměřuje spíše na ořez a stabilizaci lip, s možností dosadby nových. Komplexní ošetření aleje u zámku by mělo začít už příští rok.

Spustit audio

Související