Pardubice chystají po 10 letech další větší úpravy Tyršových sadů
Nové záhony a stromy, obnova chodníků, laviček i hřiště. Pardubice chystají další úpravu Tyršových sadů za několik milionů korun. Jeden z nejoblíbenějších parků ve městě má za sebou rozsáhlou revitalizaci, která skončila v roce 2015. A právě po deseti letech, tedy příští rok, chce magistrát začít s další rozsáhlejší obnovou.
„Když budou mít Tyršovy sady v nové podobě deset let, zasloužily by si obnovu. Park jsme prošli, sepsali si podněty. Sejde se velká pracovní skupina, která připraví financování a harmonogram prací,“ řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO). Podle ní sady vypadají i skoro po dekádě od revitalizace pěkně a slouží dobře k rekreaci.
Oprava laviček i cest
Při bližším zkoumání se ale ukazuje, že potřebují obnovit lavičky, záhony nebo cestní síť. „Také dětská hřiště budou potřebovat opravit. Některé prvky jsou dost poničené, je otázka, jestli tam budeme vracet ty samé, nebo tam dáme nový prvek,“ řekla Klčová.
Čtěte také
Na cestách vznikají po deštích v některých místech kaluže. Mlat se místy z cest vyplavuje a vznikají v nich rýhy. Nepomáhá už běžné dosypávání a válcování. Cesty potřebují důkladnější regeneraci, uvedla Jitka Češková, která má na starosti údržbu zeleně v krajském městě. „Je potřeba řešit stav trvalkových záhonů a okrasných travin. V místech, kde jsou ve stínu pod stromy, se jim nedaří. Je potřeba se zamyslet nad druhovou skladbou, dát tam něco jiného nebo záhony v tom místě zrušit,“ řekla Češková.
Náhrada za břízy?
V dobrém stavu jsou trávníky, jsou navržené, aby se na nich dalo odpočívat či si hrát, pravidelně se sekají a dostává se jim patřičné péče, aby byly zelené a husté. Na lavičkách není podle Češkové moc závad, ale při bližším pohledu jsou porostlé lišejníkem a mechem a mají šedou patinu, takže vypadají zašle. "To byl záměr architekta, je otázka, jak přistoupit k obnově mobiliáře. Bude se muset zvolit technologie, jak to čistit," řekla Češková.
Stromů je podle vedoucího divize péče o zeleň Služeb města Pardubic Vlastislava Šandy v Tyršových sadech dostatek. Pouze vzadu na promenádě byla skupinka bříz, kterou chtěli aktivisté zachovat, a stromy později uhynuly. „Jsou to krátkověké stromy, tak odešly, místo vypadá nedodělaně, je možnost tam nějaké jiné druhy dosadit,“ řekl Šanda.
Tyršovy sady byly založeny v roce 1931 jako zázemí pro Výstavu tělovýchovy a sportu. Po válce začal park chátrat. Rozsáhlejší rekonstrukce se uskutečnily v 80. letech. Studie na obnovu parku vznikla v roce 2002. Revitalizaci zahájilo město v roce 2011, stavební firma ale odstoupila od smlouvy a práce přerušila. Po mnohých průtazích si další firma převzala sady v roce 2014 a dokončila je s několikaměsíčním zpožděním v říjnu 2015. Náklady byly s 105 milionů korun.
Související
-
Tyršovy sady v Pardubicích jsou Parkem roku 2019, ocenění mají i Praha a Zlín
Vítězem soutěže Park roku 2019 se stala revitalizace Tyršových sadů – Podzámeckého parku v Pardubicích.
-
Pardubické Tyršovy sady mají provozní řád, který nemusíte dodržovat
Pardubické Tyršovy sady začaly žít novým životem. A lidé do nich chodí za každého počasí. Chovat by se tam měli slušně, na což myslí i provozní řád parku. Najdete h...
-
Pardubice opraví zničené lavičky a vrátí do Tyršových sadů houpací sítě
Na sociálních sítích se nedávno objevilo několik fotografií z pardubicích Tyršových sadů. Autor upozorňoval na poškozené lavičky a některé chybějící prvky v herní části.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nový ministr Kulhánek je na Jesenicku. ‚Nevezu kufříky peněz, potřebuji reálnou zpětnou vazbu,‘ říká
-
Počet nakažených covidem stoupá. ‚Vidíme jen špičku ledovce,‘ varuje epidemiolog
-
Vědí, že mají většinu, tak to válcují. Jmenování Kulhánka mě děsí, hodnotí vládu Maříková z SPD
-
Interpol chce identifikovat 46 žen. Jejich pozůstatky našel po celé Evropě, žádá o pomoc veřejnost