Co v Automatických mlýnech skřípe: podlaha novostavby praská, vzduchotechnika netáhne, markýza nestíní

31. říjen 2024 13:31

Drolící se podlaha, slabá vzduchotechnika nebo nefunkční markýza. To jsou problémy, které trápí novostavbu v pardubických Automatických mlýnech. Řešit je musí městská galerie GAMPA a také vzdělávací centrum SFÉRA, které v objektu sídlí. Roční provoz teď ukázal, že ne všechno funguje tak, jak má.

S vedoucím galerie Vojtěchem Novákem redaktorka Naďa Kubínková hned u vstupu narazila na první problém, který galeristy v poslední době potrápil. Stropními světlíky totiž na exponáty kapala voda. „Protože to není nutně vedené jako střecha, je to terasa, ale nemá zastřešení, takže voda se tam drží, drží se tam, protože střecha se částečně prohnula, není tam úplně odtok té vody,“ říká Novák.

Problém se zatékáním se naštěstí podařilo v polovině října vyřešit, a to tak, že dodavatel za souhlasu architekta doplnil střešní světlíky speciálními lištami.

Nicméně další závady zůstávají. Jednou z nich jsou praskliny v betonové podlaze. „Beton se drolí, roztahuje a smršťuje se podle teplot. Je to jeden z větších problémů, které bude potřeba do budoucna vyřešit,“ dodává Novák.

Reklamace problematických prvků

„My se to snažíme reklamovat. Tady se nám zatím nepodařilo dosáhnout shody se zhotovitelem. My se v tuto chvíli snažíme najít znalce, který by skutečně posoudil a rozsoudil náš pohled a pohled zhotovitele na to řešení, které bylo použito. V tuto chvíli jsme ve fázi hledání znalce s kulatým potřebným razítkem, který by nám dal odborné podklady, abychom se mohli opřít v naší zvažované reklamaci o odborníka,“ doplňuje náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice).

Další problém, který galeristy trápí, je nefunkčnost venkovní zastřešovací markýzy. Ta měla sloužit jako kompletní zastínění prostoru před galerií. „Momentálně nemá atestaci, která by byla v Čechách platná, a to převážně z požárního hlediska,“ říká vedoucí galerie Vojtěch Novák.

Netradiční plechová fasáda polytechnických dílen. Okna se dají zatemnit venkovními roletami

V prostoru, kde je markýza, je totiž požární úniková cesta, látka, která je použita na markýzu nesplňuje potřebné bezpečnostní parametry. Město má pro tento problém následující řešení. 

„V tuto chvíli se zasmluvňuje projektant, který by měl zajistit, aby tam ta látka mohla být, automatický systém čidel, že v případě, kdyby došlo k požáru, dokáže okamžitě markýzu zatáhnout,“ dodává náměstek Rychtecký. Problém by město mohlo vyřešit do jara příštího roku.

Slabá vzduchotechnika

Během letošního léta se v budově objevil další problém, tentokrát ve Vzdělávacím centru SFÉRA. „Tady jsme měli i od pár lidí zpětnou vazbu, že jim bylo vedro, že se jim v některých částech objektu hůře dýchalo v parných měsících,“ dodává Rychtecký.

A ředitel SFÉRY David Koppitz zmiňuje ještě problém s nedostačným odhlučněním v horních patrech objektu. „Řešení je na stole. Co se týče vzduchu i některých prvků spojených s odhlučněním prostor, tak byly zásadní, že v příštích měsících už budou realizována některá opatření, která tomu provozu tady významně napomohou.“

Vzdělávací centrum Sféra bude školákům i předškolákům zábavnou formou vysvětlovat třeba fyzikální jevy

Vznikl tak návrh na instalaci tzv. rekuparace vzduchu, tedy řízeného větrání, které by tento problém mělo odstranit. „V tuto chvíli my očekáváme, že v listopadu budeme mít hotovou projektovou dokumentaci s tím, že já samozřejmě budu chtít, aby došlo k co nejmenšímu omezení provozu a zásahu do činnosti spolku Centrální polytechnické dílny, který provozuje SFÉRU. Náklady jsou realizačně 2,5 milionu korun. Finanční prostředky na to máme v rozpočtu města připraveny,“ dodává náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Schodiště ve vzduchu

Mezi další problematické prvky patří dlažba střešní terasy galerie Gampa, která je položená na terčích a na některých místech se viklá a nelícuje. Nesnadný je i samotný vstup do galerie a vzdělávacího centra. Vstupní dveře jsou totiž velmi mohutné a zejména dětem, které do SFÉRY chodí, se velmi těžko otevírají.

Před bodovou Gampy a Sféry je malý amfiteátr

Přidanou hodnotou mělo být pohyblivé zvedací schodiště. Jeho obsluha ale vyžaduje koordinaci několika lidí a je tak složitá, že ho galerie využívá jen minimálně. Obdobná situace je i u venkovního promítacího plátna.

Pracovníci galerie také museli oddělit prostory ateliéru od výstavní části těžkou oponou, aby tak alespoň částečně ztlumili hluk ze sousedících prostor. S tím ale architekt budovy podle vedoucího galerie nesouhlasí a požaduje její odstranění.

autoři: Naďa Kubínková , pta
Spustit audio

Související