CoroVent míří do nemocnic. Náhradní plíce pro horší časy pocházejí z Chrudimska
Hned na začátku pandemie koronaviru chtěla skupina českých vědců a podnikatelů pomáhat. Zkonstruovali nouzový přístroj pro plicní ventilaci. Lidé na něj přispěli několik milionů korun. Po důkladném vývoji přichází chvíle pro praktické využití.
„Je to ventilátor určený výhradně pro potřeby pacientů s covidem, ořezaný o zbytné funkce. Laboratoř pořád jede, vyrobené ventilátory dýchají, neustále provádíme sběr dat, vyhodnocování, testy stability,“ říká konstruktér a zároveň starosta Prosetína Michal Vychroň.
Hlaste se!
CoroVent má výjimku ze zákona o zdravotnických prostředcích. „Nejde o standardní zdravotnický protředek. Je to vždy na konkrétní žádost konkrétního zařízení,“ vysvětluje Vychroň.
Výrobce plicních ventilátorů apeluje na nemocnice a zdravotnická zařízení, aby co nejrychleji kontaktovaly ČVUT s žádostmi o distribuci přístrojů. Potřebuje znát přesné počty a plánovat dodávky.
Ve vývojovém týmu byli i lékaři, kteří dávali zpětnou vazbu. „Pro mě jako člověka zodpovědného za stavbu to znamenalo, že jsme pořád měnili stupnice, štítky a barvy tlačítek, aby se to co nejvíc přiblížilo běžným přístrojům. CoroVent může obsluhovat zdravotnický personál, který podobná zařízení zná,“ dodává Vychroň.
Související
-
V dubnu bude líp, říká imunoložka Zuzana Bílková
Profesorka Bílková věří, že se podaří dostat covid-19 pod kontrolu. Ale bude to až na jaře. Imunoložka také ocenila včerejší proslov ministra zdravotnictví Romana Prymuly.
-
Pardubické ARO vytěžuje koronavirus, nemocnice na oddělení přidala lůžka
Pardubická nemocnice zvýšila počet lůžek intenzivní péče na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Oddělení se v momentálně stará jen o nejtěžší pacienty s koronavirem.
-
O české plicní ventilátory CoroVent je zájem. Za dva dny o ně požádalo přes 20 zdravotnických zařízení
První várku 182 plicních ventilátorů zaplatily peníze od dárců. Jak bude financována další výroba, zatím není jasné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.