Do hlinecké galerie se nastěhovala Itálie

15. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Obrazy na výstavě Z Torbole do Palerma

Z Torbole do Palerma, Itálie v dílech krajinářů 19. století. Takový podtitul nese 61. ročník výstavy Výtvarné Hlinecko, která dělá radost milovníkům umění už od roku 1960.

„Je to jedna z nejstarších výstav u nás vůbec. A doposud výstava ani jednou nebyla přerušená a doufám, že bude pokračovat i nadále. Zpracovává díla malířů 19. až první poloviny 20. století, takže to rozpětí je docela široké,“ říká kurátorka Šárka Leubnerová.

Tradice už 60 let

Za tu dobu představila výstava celou řadu malířů a jen stěží se dá říct, o kterého autora byl největší zájem. „V Hlinecku se promítla celá plejáda těch nejlepších autorů 19. a 20. století. Návštěvníci mohli vidět celou rodinu Mánesů, mohli vidět díla Chittussiho, Karla Pukryněho, ale také Průchy, Blažíčka a řady dalších,“ vyjmenovává Šárka Leubnerová.

Výtvarné Hlinecko je někdy koncipované jako monografická výstava, jindy nabízí nějaké zajímavé téma. V minulosti to byli třeba malíři železných hor nebo portréty a zátiší 19. století. „Letos jsme přistoupili k tématu cestopisnému. To jsme vybírali vloni v létě, aniž bychom věděli, co nastane, trošičku jsme se trefili do té doby, kdy lidé nemůžou cestovat, takže je můžeme aspoň touto formou pozvat na takovou virtuální prohlídku po Itálii,“ říká Šárka Leubnerová.

Obrazy na výstavě Z Torbole do Palerma

A co malíře na Itálii tolik lákalo? „Itálie byla v první polovině až do 60. let 19. století takovou nejžádanější a nevyhledávanější uměleckou destinací. Až v roce 1864 se zájem umělců obrátil k Paříži.“

V Hlinsku a zároveň v Itálii

Prohlídka výstavy bude malou cestou po Itálii od městečka Torbole na severním pobřeží jezera Lago di Garda přes alpské podhůří. „Návštěvníci uvidí obrazy z Benátek, z Toskánska, z Říma i s jeho nádherným okolím. Uvidí Kampánii i ostrov Capri. Potom se dostanou až na Sicílii, kde budou mít možnost vidět obrazy z Taormini, ze Sirakusy, Agrigenta, z Palerma,“ popisuje kurátorka výstavy.

Autoři obrazů jezdili do Itálie buď na stipendia, nebo jako soukromí umělci, takže nabídka je velmi různorodá. „Těšit se můžete na díla Maximiliana Haushofera, Wilhelma Riedela, Aloise Kirniga a Michaela Haubtmanna. Ale uvidíte i ranější věci Františka Kučery, což je zajímavý malíř, jehož díla se teprve objevují. Uvidíte také práce Augusta Piepenhagena a Josefa Navrátila až po práce konce století, které zastupuje Beneš Knüpfer.“

Také letos výstavu doprovází bohatě ilustrovaný katalog a zájemci můžou navštívit i komentovanou prohlídku s autorkou výstavy, která bude 1. srpna od 14 hodin. Městské muzeum a galerie Hlinsko zve do svých prostor každý den kromě pondělí v čase od 9 do 17 hodin s hodinovou přestávkou v poledne.

Spustit audio

Související