Doba marinovaných krkovic je pryč. V grilu můžete i udit a maso hlídat na dálku

10. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Špíz

Grilovací sezóna začala. Nemusí ale znamenat marinovanou krkovici a spálený omastek. Pořiďte si kvalitní gril, dobře se o něj starejte a připravte moderní pokrm, kterým ohromíte přátele. Jak na to, poradil expert přes grilování Martin Fuchsa ze specSHOPU.

Plyn, uhlí nebo elektřina, to je otázka, kterou si před nákupem grilu položí asi každý. Jak už to tak bývá, vše má své výhody i nevýhody. U plynových grilů je jednoduchá obsluha a gril je dříve připravený k použití, na druhou stranu je potřeba hlídat dostatek náplně v tlakové lahvi a plynové grily jsou robustnější a hůře se s nimi manipuluje.

Oproti tomu gril na dřevěné uhlí a brikety snadno přemístíte, ale jeho rozpálení zabere víc času a také práce s ním je špinavější. Řada lidí, ale nedá dopustit na specifickou vůni a chuť, které připravovaným pokrmům uhlí dodá.

Čím dál víc populární jsou elektrické grily, které oceníte, pokud bydlíte v bytě. Použít je můžete na balkóně nebo přímo doma. Nevýhodou je, že musí mít v dosahu elektrickou zásuvku.

Na velikosti záleží

„Nejdůležitější kritérium je velikost grilu. Je dobré hledět na to, kolik lidí chcete na akci pozvat,“ říká Martin Fuchsa. Není nic horšího, než když dva lidé jedí a zbytek hladově čeká, než se připraví jejich porce.

Čtěte také

A při nákupu grilu se nevyplatí příliš šetřit. „Grily za pár stovek vydrží pár grilování. Je lepší do grilu trochu zainvestovat. Většinou ale zákazník vyzkouší nějaký gril, zjistí, co umí a od toho se vyvíjí nákup dalšího grilu, který si vyberete přesně podle toho, co potřebujete.“ Drahý, ale kvalitní gril vám vydrží celý život.

Při nákupu nezapomeňte na nezbytné doplňky. „Obracečka, grilovací pinzeta a kartáč na čištění. To je nejdůležitější věc, je to takové know-how grilovaní. Aby byl pokrm dobrý, musí být gril čistý,“ upozorňuje Martin Fuchsa. Pak existuje celá řada dalších doplňků určených pro speciální druhy úprav a typy připravovaných pokrmů. Výtečnou pomůckou je podpalovací komín. „Doba, kdy se zapalovalo tekutým podpalovačem je minulost. Do komínku nasypete brikety, nebo uhlí, vloží se tam jedna podpalovací kostka a během 20 minut je palivo připravené, můžete ho vysypat do grilu a pustit se do práce,“ popisuje Martin Fuchsa.

Brikety, nebo uhlí?

I v tomto případě má oboje palivo výhody a nevýhody. Uhlí se dá rozpálit na vyšší teplotu, ale rychleji shoří. Brikety vydrží i tři hodiny, ale nedosáhnou takových teplot, jako uhlí. Jsou vhodné  pro delší grilování, pečení masa na grilu a podobně. Pokud palivo dosypáváte, je třeba před dalším grilováním počkat, než se plně rozpálí. A pozor dejte i při jeho výběru. Uhlí z benzínky bývá často nekvalitní, menších rozměrů a plné prachu.

Grilování, hamburgery, špízy, grilovaná zelenina, rošt, barbecue, party, ilustrační foto

Argument, že maso z grilu na uhlí není zdravé, úplně neplatí. „Pokud se to maso nespálí, tak máte zdravé grilování z plynového grilu i z toho na uhlí. Správně by se maso mělo očistit a osušit od marinády, aby olej nekapal dovnitř,“ vysvětluje Martin Fuchsa s tím, že to je nejčastější chyba, které se při grilování dopouštíme.

Péče o gril

Čištění grilu neodkládejte. „Nejjednodušší je po použití rozpálit gril na nejvyšší možnou teplotu, vzít ocelový kartáč, a když to je horké, tak to jde krásně očistit dolů. Pokud to neuděláte hned po grilování, tak se prodávají přípravky na očištění. Nastříkáte, necháte působit a rošt očistíte.“

Plancha a flavorizér

Plná mřížka, které se říká také plancha nebo tál, se používá stejně jako pánev v kuchyni. Tedy pro přípravu menších kusů masa, zeleniny, mořských plodů, výrobu omáčky, palačinky, vajíčka, opečení slaniny a podobně. Tál může být keramický, nebo litinový.

Flavorizér je kryt hořáku, který ho chrání před zanesením odkapávajícím tukem nebo šťávou z masa. A funguje to i tak, že omastek, který nakape na flavorizér se odpařuje a dává lepší chuť připravovanému pokrmu.

Grilovací trendy

Na vzestupu je uzení v grilu: „Prodávají se různé příchutě lupínků, které se umístí do takové krabičky, říká se jí udicí box a to dodává masu specifickou příchuť. I v plynovém grilu tak můžete udit. Můžete provádět i takzvané nepřímé grilování, což je něco jako pečení. To už je ale záležitost dvou až tří hodin,“ říká Martin Fuchsa.

„Další novinkou jsou teplotní sondy spárované s mobilem. To už v podstatě nemusíte vůbec nic. Koupíte si igril, zapnete bluetooth přenos a grilujete. Nastavíte si teplotu, jak to chcete mít udělané,“ popisuje Fuchsa. Výhodou takového grilování je to, že pokrm připravíte pokaždé naprosto stejně.

Lidé už se naučili kupovat i kvalitní, stařená masa a grilování se tak od naložených krkovic posunulo zase dál. „Hodně kupředu jde příprava na udicím prkénku. To je cedrové dřevo, kam položíte třeba kousek lososa. Dává to masu velmi specifickou chuť,“ vyjmenovává některé z trendů Martin Fuchsa.

Spustit audio

Související