Druhá republika ve východních Čechách
Druhá republika na Králicku
Králicko bylo po Mnichově zabráno Velkoněmeckou říší, většina Čechů a Židů před německými jednotkami utekla.
Králíky, německy Grulich, navštívil na své cestě po zabraných Sudetech i Adolf Hitler. Zajímal se především o systém opevnění budovaný v pohraničí od roku 1935. "Němci měli před československým opevněním respekt," říká historik Richard Sicha z Muzea československého opevnění z let 1935-38 Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" Králíky, "zkoušeli na něm účinnost vlastních zbraní a podobné objekty pak stavěli na vlastním opevnění na Atlantickém valu."
Sudetští Němci se stali říšskými občany podléhající říšským zákonům, vztahovala se na ně tedy i branná povinnost. Když ale začala válka a přicházela první úmrtní oznámení, nálada v pohraničí se radikálně změnila.
Po odchodu či likvidaci Židů došlo k arizaci židovského majetku. V Králíkách šlo především o textilní průmysl a nově se do města přestěhoval strategický průmysl letecký. Díky těmto továrnám byly v okolí vybudovány pracovní tábory, které zajišťovaly přísun levné pracovní síly.
Emil Hácha vložil osud českého národa do rukou vůdce
Německé jednotky obsadily zbytek českomoravského území během akce nazvané Březnový vítr. Účastnilo se jí 22 divizí o síle 350 000 mužů. Obsadili úřady a kasárny a prakticky okamžitě začalo zatýkání. Němci měli dopředu připravené seznamy svých odpůrců. V pověstné akci Gitter, česky Mříže, pozatýkali známé kritiky, novináře, komunisty apod.
Němečtí vojáci skupovali v obchodech zboží, které do té doby v zbídačeném Německu neviděli. Díky výhodně nastavenému kurzu marky vůči koruně, bylo pro Němce v Čechách velmi levně. A tak české obchody brzy zely prázdnotou.
Život za protektorátu
To byl počátek zásobovací krize, která se vystupňovala válečným stavem na podzim 1939. Vše se podřizovalo válečným potřebám. Byl zaveden přídělový „lístkový“ systém, kdy lidem ke koupi nestačily jen finance, ale potřebovali ještě lístky. A ty byly vydávány jen osobám řádně úředně přihlášeným. Byl všeobecný nedostatek všeho a kvetl černý obchod. Ten byl sice velmi přísně trestán, ale vymýtit se jej stejně nepodařilo.
S německou okupací přišly do českých domácností potravinové náhražky: margarin, umělý med, cikorka nebo černý mazlavý chléb. Ani rolníci si nesměli ponechat vše, co vyprodukovali. Museli plnit dodávky a odvádět Říši část své produkce.
Protektorát byl pracovní kolonií Říše
Protektorát se stal pracovní kolonií Velkoněmecké říše. Byly zavřeny vysoké školy a snižovány počty středních škol a gymnázií. Pro srovnání v roce 1939 navštěvovalo gymnázia 85 tisíc studentů, ale v roce 1944 už jen 35 tisíc. Zavedena byla povinná němčina a upravován byl výklad národních dějin. Většina mladých lidí nad 14 let byla nuceně nasazena, v lepším případě v protektorátu, v horším v Říši. Nasazeno bylo 650 tisíc osob. Následná bombardování německých továren nepřežilo přes tři a půl tisíce mladých Čechů.
Související
-
Rok 1938 před Mnichovem a po něm
Rok 1938 viděl naše nadšení i naše slzy. Napjatá politická situace vyústila v Mnichovskou dohodu, které Češi budou už navždy říkat Mnichovská zrada.
-
Osmičkové roky v Pardubickém kraji
Pro českou kotlinu bylo dvacáté století na osudové osmičky obzvlášť bohaté.
-
Ať žije republika!
Zpráva o vzniku samostatné Československé republiky vzbudila v mnoha městech radost a bouřlivé ovace. V některých smutek, zmatek a odpor.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.