Fazolový stroganoff s cuketou. Zeleninová pochoutka, kterou určitě ocení nejen vegetariáni

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fazole jsou z výživového hlediska velmi hodnotná potravina (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Fazole jsou z výživového hlediska velmi hodnotná potravina. Obsahují, jako většina luštěnin, vysoký obsah bílkovin, vlákniny, vitamínů skupiny B a také vápníku a mědi. Podle průzkumů jejich pravidelná konzumace přispívá ke snižování krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a napomáhá také ke správné funkci střev.

Fazolí existuje mnoho barevných variant a velikostí. Na světě se vyskytuje více než padesát druhů. Nevýhodou těchto luštěnin je nutnost dlouhého namáčení před samotnou úpravou. U většiny druhů se uvádí minimálně 12 hodin.

Suroviny:
250 g fazolí pinto, 2 menší cibule, 50 ml olivového oleje, 2 lžíce rajčatového protlaku, 1 lžíce dijónské hořčice, 1 lžíce mleté uzené papriky, 5 žampiónů, 150 g sterilovaných okurek, sůl, 2 malé cukety, 1 lžíce kukuřičného škrobu, smetana

Postup:
Fazole namočíme na 12 hodin do studené vody. Druhý den je slijeme, zalijeme novou vodou a uvaříme doměkka, trvá to zhruba 45-50 minut.
Cibule oloupeme, nakrájíme nadrobno a opečeme v hrnci na polovině rozehřátého olivového oleje dozlatova. Vmícháme rajčatový protlak a dijonskou hořčici, krátce orestujeme, vmícháme uzenou papriku a po 10 vteřinách zalijeme 800 ml vody.
Žampiony očistíme a nakrájíme na plátky. Nakládané okurky nakrájíme na nudličky. Vsypeme do vody, osolíme a na středním stupni vaříme přibližně 10 minut.
Mezitím nakrájíme cuketu na kostičky a opečeme ji na pánvi na zbylém rozehřátém oleji dozlatova a doměkka.
Uvařené fazole slijeme, vsypeme do omáčky a vaříme zhruba 10 minut, až se tekutina téměř vyvaří a omáčka zhoustne.
Škrob rozmícháme ve 100 ml vody, vlijeme do omáčky a za stálého míchání povaříme 1 minutu. Odstavíme, ochutíme solí a pepřem, vlijeme smetanu a promícháme. Před podáváním přisypeme orestovanou cuketu.

Nejhojněji využívaným druhem je bílá a červená fazole. Bílá fazole se hodí na přípravu pyré, do polévek, pomazánek či salátů. Červená, tzv. chilli fazole, se hojně využívá v mexické a americké kuchyni na výrobu pikantních jídel. Příkladem může být tradiční chilli con carne.

Oblíbené jsou také druhy fazolí zvané mungo či adzuki, které se nechávají naklíčit. Nejčastěji se s nimi můžeme setkat v asijských pokrmech. Kromě samotných semen je možné u většiny druhů fazolí pro přípravu pokrmů využívat také lusky.

Fazolový guláš
autor: KAB

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...