Fenomén Kuňka. Tolikrát pohromadě jste ji ještě neviděli

9. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hrad Kunětická hora

Kunětická hora je jasnou dominantou okolí Pardubic. Taky proto vždy přitahovala pozornost umělců. Některé zajímavé a často málo známé pohledy teď v krajském městě nabízí Východočeská galerie.

„S námětem Kunětické hory se v našich sbírkách setkáváme poměrně často. Hodně autorů se mu věnovalo, a to už i v 19. století. Vybrali jsme takovou hezkou kolekci. Zvláštní kapitolu výstavy tvoří proměnlivá expozice fotografií a pohlednic,“ říká ředitelka galerie Hana Řeháková.

Rodná hrouda

Možná ještě osobnější než Fenomén Kuňka může být další aktuální výstava zaměřená na současné umělce ve vztahu ke Kunětické hoře. „Jsou velice nekonvenční. Nechybí ani doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek. Připravuje je Tereza Nováková. Navíc v květnu bude takový performativní výlet přímo na mýtickou Kunětickou horu doprovázený vyprávěním a drobnými představeními v krajině.“

Hana Řeháková

Děti se už od tří let můžou zapojit do výtvarné soutěže Na hradě a v podhradí. Určená je taky pro třídní anebo rodinné týmy. „Ti nejmladší soutěží v tématu Můj dům, můj hrad, školáci sledují Život na Kunětické hoře včera, dnes a zítra. Týmy mají okruh Příběh legendy-Pernštejnové na Kunětické hoře. Výtvarné práce očekáváme do 3. května. Nejúspěšnější autory odměníme zajímavou cenou,“ láká Řeháková.

Další aktuální projekt se dívá dál od města. Mapuje Pietní území Ležáky jako významnou stavební památku v cyklu Architektura Pardubic a okolí. Všechny zmíněné akce hostí pardubický Dům U Jonáše až do června.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.