Sbírky muzeí se rozrůstají o retro. Ve Skutči si můžete zavzpomínat

Výstava přibližuje nezapomenutelný design. Nechybí ani chemlonové obrazy!
Jé, to jsme měli taky! Není to jen název výstavy v Regionálním muzeu ve Skutči, ale právě to nejčastější zvolání návštěvníků expozice předmětů, které pocházejí hlavně ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.
Stále častěji muzejníci do sbírkových fondů shánějí a zařazují předměty z období socialistické éry. Regionální muzeum ve Skutči tak mohlo připravit výstavu zejména ze své sbírkové kolekce. Pro velký úspěch ji teď prodlužuje.
„Programově sbíráme produkty, které domácnosti používaly v druhé polovině 20. století a v podstatě tak navazujeme na práci našich předchůdců,“ přibližuje ředitel muzea Libor Aksler. „Když muzeum v roce 1929 vzniklo, naši předkové také sbírali tehdejší současnost, což dnes vnímáme jako hlubokou minulost a stejně tak to budou vnímat i naši následníci, při pohledu na věci, které jsme používali v osmdesátých letech.“
Výstava představuje věci, které zná většina návštěvníků ze svých domovů, nebo je vídávala u rodičů či prarodičů. Expozice evokuje kuchyni, obýváků a dětský pokoj. Ocitnete se ale také v koupelně a improvizované fotokomoře.
Kuchyň je vybavená starým sporákem Mora, dobovými lahvemi, hrnky nebo termoskami. V pootevřené chladničce možná spatříte vám dobře známé obaly od pomazánkového másla nebo dalších potravin. Uvidíte staré příbory, formičky na vánoční cukroví, látkové kalendáře nebo utěrky.
Na svoje mládí si možná zavzpomínáte v pokoji studenta. Třeba jste v něm měli právě takový magnetofon, hudební věž nebo knížky. Výstava také přibližuje fenomén domácího kutilství. A tak jsou její součástí lampičky z vyřezávaných překližek, ohýbaného plechu nebo dekorativní svítící kočár. Na stěnách visí typické obrázky z chemlonu nebo cizí vám možná nebudou ani drhané závěsy.
Výstava Jé, to jsme měli taky nabízí pohled do fotokoutku se zvětšovákem, vyvolávacími miskami, leštičkou a filmy. Starší generace budou vědět, dnešní děti ale tyto věci spatří zřejmě poprvé. Stejně jako klasický telefon s číselníkem nebo psací stroj. Milé je, že si je mohou klidně vyzkoušet. Výstava v Regionálním muzeu ve Skutči je prodloužena do 16. února.
Související
-
Tajemství největší boty Česka. Co pomohla odhalit věda?
Na délku měří 108 centimetrů. Dodnes ale není jasné, kdo obří pánskou polobotku vyrobil a pro jaký účel. Prohlédnout si ji můžete v Regionálním muzeu ve Skutči.
-
Lom pod náměstím? Jedině ve Skutči
Když otevřete branku skutečského muzea, rázem se ocitnete v jiném světě. Přímo na okraji lomu. Působivá expozice kamenictví připomíná to, co město proslavilo.
-
Měli jste taky takové? Ve Skutči vám připomenou i další modely
Ze Skutče pravděpodobně pocházejí vaše první brusle, možná i lyžařské přezkáče. Pokud navštívíte expozici obuvnictví v Městském muzeu, počítejte s notnou dávkou nostalgie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka