Galerie u kolejí. Drážní domky si vzal do parády profesionální sprejer

14. prosinec 2020

Tvoří spíš přes den a na sprejování má povolení. Dalibor Vybíral pracuje pro Správu železnic. Snaží se přeměnit často nevzhledné stavby u tratí na umělecká díla.

Jeho malba se většinou ke konkrétnímu místu přímo váže. „Pan ředitel Správy železnic mi vždy vybere nějaké téma pro danou oblast. Vytvořím návrhy a po odsouhlasení jedu realizovat. Nejsem z regionu, takže jsem kolikrát ani neznal souvislost, dokud jsem tam nepřijel,“ říká.

Rušný start

První práci měl výtvarník u přejezdu Pardubice-Slovany, kde najdete jeho abstraktní motiv s křiklavě oranžovou barvou. „To je velmi vytížený přejezd v centru města. Vlak tam jezdí snad každou minutu. Výrazné barvy figurují na všech budkách, které dělám. Má jít o jisté varování pro řidiče, aby si uvědomili, že jsou na nebezpečném místě.“

Následoval domek na cyklostezce z Chocně do Ústí nad Orlicí, kde jsou zobrazené květiny. Taky už září domek u přejezdu ve Vysokém Mýtě na silnici I/35 inspirovaný karosářem Josefem Sodomkou. U silnice z Poličky do Hlinska poblíž Borové se na stavbě pasou koně, u Krouny zase hrají fotbalisté.

Přetvořit menší domek trvá podle Vybírala zhruba jeden a půl dne, ale třeba ve Vysokém Mýtě pracoval tři dny v kuse, protože šlo o větší objekt.

Čistý stůl je základ

Nejdřív si Dalibor Vybíral musí připravit správné podmínky. „Když jde o domek se zděnou omítkou, tak ho překryju fasádní barvou, a pak si to tam teprve načrtnu. Složitější byly domky z umělého materiálu, kde na cizí malbu nanáším rovnou sprejovou barvu. Žádné pěkné výtvory jsem nepřekrýval, byly to víceméně čmáranice.“

Profesionální sprejer vybral pro tento drážní domek motiv vlčích máků

Umělec připouští, že vždycky existuje možnost, že domky přestříká někdo další. „To je riziko všech maleb na veřejných místech. Párkrát jsem už musel opravovat. Jde většinou o mládež, protože opravdoví sprejeři to respektují.“

U železničních staveb se Vybíralovi ještě nestalo, že by ho někdo ohrožoval kvůli domnělému vandalství. „Jinak se to ale někdy stává. Třeba v Praze jsme jeden podchod kvůli jeho vytíženosti museli malovat v noci a zpacifikoval mě policista v civilu. Až pak zjistil, že to je povolená zakázka. Anebo na mě lidé přímo policejní hlídku zavolají.“ 

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.