Gymnastickou mistryni republiky pálí oprava chrudimské haly. Přijde o svoje nářadí
Skoro rok nesměly trénovat, maximálně samostatně posilovaly někde v ústraní. Cvičit v tělocvičně začaly až letos v květnu. Přesto se Sáře Kulhavé povedlo načasovat formu a vyhrát podzimní republikový šampionát.
„Bylo to velmi náročné, protože jsme skoro rok byly doma. Ani do školy jsme nechodily. Odcházely svaly i nějaká motivace. Nakonec jsem se do toho dostala a snad už to je dobré,“ říká někdejší mistryně republiky žákyň a juniorská vicemistryně. Ve svých šestnácti letech už vládne i ženské kategorii. Trénuje ji Simona Linková, která v gymnastickém oddíle začínala jako závodnice a postupem času se z ní stala trenérka a rozhodčí. Jenom díky ní prý v Chrudimi gymnastika existuje.
Napětí až do konce
Republikový čtyřboj Sára zahájila skvělou sestavou na kladině s rychlým přemetem vzad a akrobatickou řadou. „Nespadnout z kladiny je základ úspěchu pro dobré umístění. Dlouho se mi nepovedlo, abych na velkých závodech nespadla z kladiny. Byl to pro mě takový dobrý začátek.“
Na prostných zařadila obtížný prvek salto vzad toporně s obratem o 360 stupňů. Na přeskoku zvládla přemet s obraty a na bradlech další obtížnou sestavu s letovým prvkem. „Ani na konci jsem netušila, že bych mohla vyhrát. Konkurence byla vysoká. Nechtěla jsem tomu při vyhlášení výsledků věřit,“ přiznává Sára Kulhavá.
Jako trenérka s ní začínala její maminka Soňa Brožová. Dnes už jí dodává spíš psychickou podporu. „My jako trenéři máme okamžitý přístup k výsledkům včetně průběžných. Po třetím nářadí už ale taky jenom tušíme a odhadujeme. Když za mnou chodili ostatní trenéři s blahopřáním, tak jsem nebyla schopná slova ani pohybu. Nepopsatelný pocit. Ještě teď mám trochu slzy v očích. Beru to jako ocenění trénování od pěti let. Pecka.“
Není to sport na celý život
Maminka talentované gymnastky dobře ví, že snad každý sportovec si prochází nějakým krizovým obdobím. „Měly jsme několik příchodů na trénink ve stylu Dneska končím. Nakonec se to s ní ale dalo vykomunikovat. Teď je z ní mistryně republiky. Vyplatilo se to.“
Kromě gymnastiky se Sára Kulhavá doplňkově věnuje atletice. „Ale gymnastiku mám na prvním místě. Do osmnácti, devatenácti bych ještě chtěla trénovat. Než dokončím obchodní akademii. Pak se uvidí, jestli půjdu na vysokou školu a musela bych si hledat jiný klub. Olympiáda byla můj dětský sen, ale asi to není reálné.“ Podle Sáry chodí gymnastky právě kolem osmnácti, devatenácti let do sportovního důchodu.
Už ji taky přijal chrudimský starosta. Informoval ji třeba o stavu příprav rekonstrukce místní sportovní haly, kde mají gymnastky zázemí. „To je hodně velká bolest, protože od jara 2023 se má začít s rekonstrukcí. Doufaly jsme, že bychom mohly v oddělené části fungovat dál. Ale asi to nepůjde. Pan starosta sice přislíbil, že se pokusí zajistit jiné prostory. My ale potřebujeme svoje nářadí, která se nedá jednoduše rozebrat a přenést,“ myslí si Soňa Brožová.
Související
-
Českému bowlingu to poprvé cinklo. Na lopatě měl i favorita světového šampionátu
Ještě nikdy se nestalo, že by Česko přivezlo medaili z bowlingového mistrovství světa dospělých. Premiéru zažil až letos mužský tým na turnaji v Dubaji.
-
Má ráda, když jí kluci hrají do těla. Nejmladší reprezentační hokejistka s nimi má i společnou šatnu
České hokejistky si splnily sen. Dostaly se poprvé v dějinách na olympiádu. Z postupu se v sedmnácti letech radovala taky hráčka Chocně Andrea Trnková.
-
Občas si v práci dám pár kliků, směje se elitní lezec Martin Stráník
Sportovní lezení vešlo ve všeobecnou známost hlavně díky olympiádě v Tokiu. Málo chybělo a kromě Adama Ondry jsme mohli sledovat i Martina Stráníka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.