Heřmánek se po letech vrací do přírody. Jak si z něj jednoduše vyrobit hojivý olej?

18. červen 2024

Heřmánku je letos v přírodě víc než v minulých letech, domnívá se bylinkářka Radka Svatošová.

„Nevím, jak je to možné, ale mám vypozorované, že každý rok převládá nějaká rostlina. A letos je to právě heřmánek. Asi ho budeme potřebovat,“ konstatuje bylinkářka Svatošová.

Před heřmánkem klekni, před bezinkou smekni

Čtěte také

Heřmánek pravý byl pro naše předky základní bylinkou. Používal se v péči o miminka, patřil mezi základní hojivé bylinky, ze kterých se vyráběly masti, oleje a tinktury. I dnes je heřmánek výbornou bylinkou, která se používá proti nachlazení i na dobré trávení.

„Heřmánek pomáhá proti bolení bříška u dětí, lidem, kteří mají vředy, proti křečím, průjmu, velmi výrazně zklidňuje. Pomáhá na spaní, je to jemné antidepresivum, je prokázáno protirakovinné působení,“ vyjmenovává bylinkářka.

Heřmánek nejen do zimních čajů, ale i do oleje

Heřmánek se používá nejen k sušení do zimních čajů, ale dá se použít i zevně. Skvělý je heřmánkový olej. Heřmánek natrhaný na čistém místě necháme trochu zavadnout, aby v něm bylo co nejméně vody a zalijeme kvítky kvalitním, za studena lisovaným olejem, nejlépe slunečnicovým. Olej necháme macerovat na prosluněném okně tři týdny. Každý den promícháme a po třech týdnech slijeme a potíráme bolavá místa.

Olej se používá na různé kožní potíže. I po opalování dokáže zklidnit pokožku, má antibakteriální účinky, pomůže zklidnit záněty.

Řepík lékařský absolutně bez vady

Třezalka, řepík, heřmánek, lípa, tužebník, to všechno jsou hladivé a jemné bylinky, které jsou ideální do svatojánské kytice. Radka Svatošová vyzdvihuje řepík lékařský, který připomíná zlatý proutek a právě teď žlutě kvete.

Řepík lékařský

„Pro mě je to ta nejuniverzálnější a nejléčivější bylinka, která existuje. To, co platí o heřmánku, platí o řepíku. Nikdo na něj nenašel pomluvu, dá se používat dlouhodobě,“ usmívá se bylinkářka a pokračuje:

„Řepík se dá najít na loukách v okolí Pardubic, ale i na horách. Má nejen voňavé květy, ale i listy. Ideální je sběr celé kvetoucí natě. Nezapomeňte si tuhle bylinku nasušit na zimu. Působí protizánětlivě a hojí prakticky vše, léčí zevně i vnitřně. Je to velký dar přírody, není tam žádná kontraindikace a vědecké výzkumy prokázaly, že působí i proti rakovině. Je to skvělá prevence, skoro denně popíjím čaj,“ nedá dopustit na řepík bylinkářka Radka Svatošová.

Spustit audio

Související