Heřmánek se po letech vrací do přírody. Jak si z něj jednoduše vyrobit hojivý olej?
Heřmánku je letos v přírodě víc než v minulých letech, domnívá se bylinkářka Radka Svatošová.
„Nevím, jak je to možné, ale mám vypozorované, že každý rok převládá nějaká rostlina. A letos je to právě heřmánek. Asi ho budeme potřebovat,“ konstatuje bylinkářka Svatošová.
Před heřmánkem klekni, před bezinkou smekni
Čtěte také
Heřmánek pravý byl pro naše předky základní bylinkou. Používal se v péči o miminka, patřil mezi základní hojivé bylinky, ze kterých se vyráběly masti, oleje a tinktury. I dnes je heřmánek výbornou bylinkou, která se používá proti nachlazení i na dobré trávení.
„Heřmánek pomáhá proti bolení bříška u dětí, lidem, kteří mají vředy, proti křečím, průjmu, velmi výrazně zklidňuje. Pomáhá na spaní, je to jemné antidepresivum, je prokázáno protirakovinné působení,“ vyjmenovává bylinkářka.
Heřmánek nejen do zimních čajů, ale i do oleje
Heřmánek se používá nejen k sušení do zimních čajů, ale dá se použít i zevně. Skvělý je heřmánkový olej. Heřmánek natrhaný na čistém místě necháme trochu zavadnout, aby v něm bylo co nejméně vody a zalijeme kvítky kvalitním, za studena lisovaným olejem, nejlépe slunečnicovým. Olej necháme macerovat na prosluněném okně tři týdny. Každý den promícháme a po třech týdnech slijeme a potíráme bolavá místa.
Olej se používá na různé kožní potíže. I po opalování dokáže zklidnit pokožku, má antibakteriální účinky, pomůže zklidnit záněty.
Řepík lékařský absolutně bez vady
Třezalka, řepík, heřmánek, lípa, tužebník, to všechno jsou hladivé a jemné bylinky, které jsou ideální do svatojánské kytice. Radka Svatošová vyzdvihuje řepík lékařský, který připomíná zlatý proutek a právě teď žlutě kvete.
„Pro mě je to ta nejuniverzálnější a nejléčivější bylinka, která existuje. To, co platí o heřmánku, platí o řepíku. Nikdo na něj nenašel pomluvu, dá se používat dlouhodobě,“ usmívá se bylinkářka a pokračuje:
„Řepík se dá najít na loukách v okolí Pardubic, ale i na horách. Má nejen voňavé květy, ale i listy. Ideální je sběr celé kvetoucí natě. Nezapomeňte si tuhle bylinku nasušit na zimu. Působí protizánětlivě a hojí prakticky vše, léčí zevně i vnitřně. Je to velký dar přírody, není tam žádná kontraindikace a vědecké výzkumy prokázaly, že působí i proti rakovině. Je to skvělá prevence, skoro denně popíjím čaj,“ nedá dopustit na řepík bylinkářka Radka Svatošová.
Související
-
Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni. V květnu je pravý čas na sběr květů
Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni. Pod známé rčení se s chutí podepisuje i bylinkářka Radka Svatošová. Právě teď v květnu kvetou obě tyto ceněné léčivky.
-
Pivaři, neurazte se, ale pivo je vlastně zkvašený bylinkový čaj, myslí si bylinkářka
Bylinkářka Radka Svatošová se už mnoho let zabývá různými bylinkovými recepty, které sama tvoří. Jejím cílem je naučit se domácí soběstačnosti.
-
Louka místo zahrady. Pampeliška nahradí rukolu, sedmikráska polníček
„Rukolu ze supermarketu bych si nekoupila. Nevíte, jak dlouho k nám putuje, čím se konzervuje. Oroduju za obyčejnou pampelišku,“ říká bylinkářka Radka Svatošová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.