Hloh peřenoklaný. Horká novinka z Číny, která nakopne vaši imunitu
Je čas sázení. Pokud přemýšlíte, co ještě na zahradě nemáte, máme pro vás super novinku – hloh peřenoklaný. Vysadit si do zahrady tento dekorativní stromek velmi doporučuje i pardubický zahradník František Hlubocký.
„Hloh peřenoklaný je bratrem našeho českého hlohu. Pochází z jihovýchodní Asie, tam se hojně pěstuje a používá se v léčitelství. Plody vypadají jako malá granátová jablka a jsou nabušené vitamíny,“ popisuje zahradník.
Úroda až za pět let
Hloh peřenoklaný je u nás podle zahradník Hlubockého velkou novinkou a těžko se shání. Při jeho pěstování musíte mít trpělivost. Prvních plodů se dočkáte po třech až pěti letech.
„Pět let jsem kolem stromku pobíhal, vloni jsme sklidili první tři plody a letos deset. Doporučuji vysadit i proto, že je velmi dekorativní. Na jaře je obalený bílými květy a na podzim se na něm houpají červené plody podobné jablíčkům. Strom je velký asi jako broskvoň a naprosto nenáročný. Prodává se roubovaný na planý hloh. Občas ho můžete zalít, na podzim přihnojit kompostem, ale nepřehánějte to,“ radí zahradník.
Jak uvařit čaj z hlohu
Plody hlohu peřenoklaného jsou potravinou nového typu a je to u nás skutečně vzácnost. Obsahují stejné množství vitamínu C jako šípek, karoten, vápník, hořčík, sodík a další zdraví prospěšné látky. Má protinádorové účinky, používá se k léčbě chorob srdce, srovnává krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi.
„My jsme měli o víkendu hlohobraní. Plody jsme nakrájeli, zalili horkou vodou, nechali pořádně vyluhovat, osladili medem a přidali vzácné koření - rumíček lékařský,“ směje se František Hlubocký.
Mini kiwi se letos daří
Dalším velmi vděčným keřem, který se hodí k plotu nebo ke zdi, je mini kiwi, latinsky aktinidie.
Je to popínavka, má rádo teplo. „Aby mini kiwi rodilo, musí se neustále zkracovat, aby hodně větvilo. Rodí na postranních větvičkách. A jak dlouho trvá, než narostou první plody? Druhý rok už ochutnáte!
A pozor, musíte mít aspoň dvě rostliny. Minikiwi potřebuje jak samčí, tak samičí rostliny, což se na semenáčích nedá poznat. Dnes se ale dají koupit vytříděné rostliny, samci i samice, takže musíte mít dvě, aby došlo k opylování. Můžete mít klidně devět samic a jednoho samce, bude to fungovat,“ slibuje František Hlubocký.
Proč počkat se sázením meruňky a broskvoně na jaro? A co s nimi udělat teď na podzim? Poslechněte si záznam pořadu.
Související
-
Bazalka posvátná je magická rostlina, která vás ochrání před viry
Letošní říjen je pro milovníky bylinek výjimečný. Jarní aspekt je všudypřítomný. Trávníky jsou svěží, kvetou sedmikrásky, pampelišky, hluchavky, popenec se znovu probudil.
-
Vysázejte si jedlý les na zahradě. Novinka, která chutná, je stále populárnější
Polovina října je ideální dobou pro sázení stromů a keřů. Mají nejlepší šanci se ujmout. Pokud máte na zahradě místo, vyzkoušejte trend posledních let – jedlý les.
-
Jak skladovat dýně, aby vydržely až do února? A z jaké dýně jsou nejchutnější semínka?
Dýně neboli tykve se k nám podle zahradníka Františka Hlubockého dostaly kdysi společně s okurkami. Lidem ale moc nechutnaly. Současnost můžeme ale označit za dýňový boom.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka