Hodně pohybu a málo agrese. Bojové umění aikido je pro děti i babičky
Bojové umění aikido není sport, protože se v něm nesoutěží, jako například v karate nebo judu. Je to pro lidi, kteří nechtějí závodit a střádat doma medaile. Aikido dělají pro svůj lepší fyzický a psychický stav.
„Aikido se dá přirovnat k tanci, protože je založené na promyšleném kruhovém pohybu. Soupeře rozhodně nemá zranit, natož zlikvidovat,“ říká pardubický trenér Milan Kulhánek.
Ten, kdo se brání, bere energii od soupeře, a v kruhovém pohybu ji vrací. „Představte si hadici s vodou, která stříká na zeď. Energie se rozstříkne na všechny strany. Takhle funguje většina bojových sportů. U aikida je to tak, že máte hadici, která stříká, ale vy máte okap zatočený do kruhu. Voda se po okapu sveze a směřuje zpět k vám,“ vysvětluje trenér.
Aikido je pro děti i zdravé šedesátníky
Aikido může cvičit kdokoliv bez ohledu na fyzickou kondici. „Už v dětském oddíle učíme zásady etiky v dojo, hlavně úklony, které vyjadřují vzájemnou úctu. Po pozdravech následuje rozcvička, při které si děti zopakují základní pády, a nenásilnou formou si zaposilují. Jde o to hýbat se, ale zároveň se učit pravidlům slušného chování,“ zdůrazňuje trenér Kulhánek.
V Aikido Pardubice je registrovaných asi dvě stě padesát dětí a padesát dospělých. Náborová ukázková hodina pro vás, kdo byste si toto bojové umění chtěli vyzkoušet, se koná 11. září v 17 hodin na Gymnáziu Mozartova v Pardubicích Polabinách.
Chcete vědět víc? Poslechněte si záznam Radioporadny.
Související
-
V Chrudimi by mohlo stát nové centrum pro bojové sporty
Jedna hala, desítky sportů. V Chrudimi by mohla vzniknout nová škola bojových umění. Soukromý investor na ni chce předělat objekt v bývalém vojenském depu.
-
Aikido: ideální pohyb pro uličníky i bázlivky
Aikido proslavil ve svých filmech herec Steven Seagal. Ale jeho základy zvládne každý. Není to sport, ale bojové umění, které není založeno na touze někoho porazit.
-
V dukelském lese by mohlo vzniknout centrum japonského sportu...
Spolek Aikido Pardubice má zájem o zchátralý objekt v dukelském lese v Pardubicích. Bývala v něm první posilovna ve městě a restaurace. Pokud ho opraví, vznikne tam...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.