Aikido: ideální pohyb pro uličníky i bázlivky

20. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výuka aikida

Aikido proslavil ve svých filmech herec Steven Seagal. Ale jeho základy zvládne každý. Není to sport, ale bojové umění, které není založeno na touze někoho porazit. Je to jediné bojové umění, kde soutěživost nehraje roli. Cílem je umět se ubránit, ale neublížit a nevyvolávat negativní emoce.

„Aikido totiž využívá energii a sílu soupeře, který na vás útočí. Jeden od druhého se učí. Proto je toto umění vhodné jak pro bázlivé děti, které si nevěří, tak pro ty, které se neumějí soustředit a ve škole vyrušují. Svou energii tyto děti vloží nejen do pohybu, ale i do síly myšlenky, “ vysvětluje pardubický trenér Milan Kulhánek.

Aikido rozvíjí myšlení

„Principem je vytvořit myšlenku, jak mohu využít energii soupeře. Je potřeba maximálně přemýšlet, abych byl úspěšný. Čím více lidé přemýšlejí, tím více aikido funguje,“ vysvětluje Milan Kulhánek.

Aikido by nemělo vyvolat negativní reakce od soupeře. Když záměrně ublížíte, samozřejmě vyvoláte negativní reakci. A v ten moment je to z hlediska umění aikido špatně.

Aikido pro ženy po padesátce

Ideální věk pro bojové umění aikido neexistuje. Je vhodné pro všechny věkové skupiny. „Začínáme u předškoláků, a pokračovat můžeme klidně až do osmdesáti, pokud zdraví bude sloužit,“ říká Milan Kulhánek.

Volání o pomoc nezabírá. Pokud jde o život, volejte hoří!

Střelec

Uměli byste se ubránit v případě napadení agresorem? Dnes jsme se ve vysílání dozvěděli, čemu říká policista Adam Knajbl zdravá paranoia. Umět správně zareagovat hned v první chvíli je velice důležité a proto se nebojte zkusit pár lekcí sebeobrany.

Aikido je ideální i pro ženy po padesátce. Získají sebevědomí, budou se umět bránit, a navíc aikido zpevňuje postavu, protože se během cvičení zpevňují i vnitřní svaly.

Aikido je těžké a náročné bojové umění. Skutečné výsledky jsou vidět až po pěti, až sedmi letech.

U malých dětí samozřejmě jde o všeobecné pohybové dovednosti. Aby se děti rozvíjely přirozeným způsobem, měly dobré držení těla, aby uměly bez úrazu spadnout dopředu i dozadu. Dalším bonusem je naučit se udržet myšlenku a soustředit se.

Ukázkové hodiny na Gymnáziu Mozartova v Pardubicích

Ukázkové hodiny pro dospělé v úterý 11. září od 19 hodin

Ukázkové hodiny pro děti ve středu 12. září od 17 hodin

Spustit audio