Horní Roveň: Pro malé hasiče udělají všechno

15. duben 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Šarlota Kubínková je jednou z nejmladších, která reprezentuje Horní Roveň na hasičských soutěžích Foto Jiří Sejkora Deník

Sboru dobrovolných hasičů v Horní Rovni podporuje nastupující generaci. Práce s mládeží má v obci velmi dlouhou tradici. A to samozřejmě přináší ovoce, jednak v podobě nadšení těch nejmenších pro věc a také řady pohárů.

Horní Roveň je místní částí obce Dolní Roveň. Zajímavé je, že v této obci jsou celkem čtyři sbory dobrovolných hasičů. Vycházejí spolu dobře, i když kořeny jisté soupeřivosti bychom našli už v dávné historii. Jako hasičské jednotky ale spadají do různých kategorií, takže o profesní konkurenci nejde. Jednotka hasičů v Horní Rovni je vedena jako JPO V.

Rozdělili se už po pěti letech

Sbor v Horní Rovni byl založen v roce 1877, společný pro Horní a Dolní Roveň. V té době měl sbor 92 členů. Hasiči cvičili střídavě v obou částech obce. Od počátku založení sboru ale existovala konkurence mezi členy Horní a Dolní Rovně, a tak se původně společný hasičský sbor v roce 1882 rozdělil na dvě části.


SDH Horní Roveň
Počet obyvatel: 650
Počet členů: 91 (41 mužů, 17 žen, 33 dětí)
Rok založení SDH: 1877
Kategorie Jednotky požární ochrany JPO V.

V prvních desetiletích 20. století hasiči z Horní Rovně bojovali s několika desítkami požárů a získal tak dobrou pověst i v Platenicích a Moravanech. Jedním z důležitých okamžiků byl rok 1929, kdy byl zvolen starostou sboru Jan Schejbal. Na své zahradě zorganizoval veřejné cvičení. Při této akci byla firmou Stratílek z Vysokého Mýta představena motorová stříkačka. Sbor si ji ale zakoupil až v roce 1937.

Historické mini muzeum

Současná podoba zbrojnice navazuje na stavební úpravy z padesátých let minulého století. Poslední modernizací, přístavbou garáží a technického zázemí, prošla zbrojnice v roce 2004. Z původní garáže hasiči vybudovali malé muzeum historické techniky. Součástí expozice jsou také hasičské historické uniformy a přilby.

Historická technika v hasičském muzeu, v popředí Stratílkova stříkačka z roku 1937, vzdadu Tatra 805 z roku 1957

Dominantou malého muzea je historické auto Tatra 805 z roku 1957. „Tatra je v pořádku a je schopná jet,“ vysvětluje jednatel sboru Josef Procházka. „Byli jsme s ní například při oslavách výročí sboru v Dašicích nebo Ředicích.“ Vedle Tatry stojí i Stratílkova motorová stříkačka z roku 1937. „Tu ještě musíme doladit a opravit,“ dodává starosta sboru František Třasák. „Příští rok totiž budeme slavit 140. výročí sboru a při tom by naše stříkačka chybět neměla.“

O malé hasiče není nouze

Hornorovenští hasiči si nepamatují, že by někdy byla přerušena práce s mládeží. Malých hasičů měl vždy sbor dost, v současné době pracuje s 25 dětmi a osmi dorostenci. Vedoucích mládeže je celkem šest. „Už i já jsem jako dítě běhala pod vedením starosty pana Třasáka,“ říká vedoucí Iva Vančurová. „Když mi bylo osmnáct, tak jsem tu štafetu převzala.“

Mladí hasiči z Horní Rovně se umisťují na horních příčkách soutěží. Tým mladších žáků například loni získal zlato v okresním kole, starší žáci postoupili do kraje. „Loni měli velký úspěch i dorostenci, tři postoupili do krajského kola a Iveta Vančurová nám přivezla stříbrnou medaili. Bodovali i Dominik Binko a Radek Schejbal,“ dodává vedoucí mládeže Iva Vančurová. „Radek byl úspěšný i na středoškolské soutěži v disciplínách TFA, což je celorepubliková soutěž, stal se vicemistrem.

Specializace na povodně

Výjezdová jednotka sboru má čtrnáct členů, velitelem je Luboš Roček: „S ohněm jsme bojovali před třemi lety, ale specializací naší jednotky jsou povodně a živelné katastrofy. Dodnes máme v živé paměti červen 2013, kdy Roveň zalila voda, od Litětin po Komárov. To tu plnili pytle s pískem snad všichni.“ V roce 2013 bylo v Dolní Rovni a místních částech ohroženo téměř 500 domů. „Hasiči i místní lidé naplnili snad pět tisíc pytlů s pískem,“ dodává starostka obce Iva Vinařová. „Cením si toho, že až byly ohrožené i jejich domy, pomáhali hlavně ostatním.“

Hasičský sportovní areál slouží všem

Hasiči mají v Horní Rovni svůj sportovní a rekreační areál. Součástí je tenisový kurt, posilovací stroje, dětský koutek, travnaté hřiště pro míčové hry. v zimě také osvětlené kluziště. V areálu je samozřejmě prostor na trénink požárního sportu a také zastřešené posezení a zázemí pro oslavy. Hasiči v Horní Rovni pořádají celou řadu akcí, například karneval, hasičský ples, maškarní průvod obcí, pálení čarodějnic. Pyšní jsou hlavně na populární Cyklomaraton.

Hasiči z Horní Rovně bojují v okresním kole hry Plamen 2015.JPG

Dobrovolné hasiče z Horní Rovně můžete až do pátku 22. dubna 2016 do 15 hodin podpořit v soutěži Dobráci roku zasláním SMS ve tvaru DOBRACI ROVEN na číslo 90 011 04. Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH.

autor: BRA
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.