Hra barbarů pro gentlemany. Ragby je elegantní a má přísná pravidla
Globálně úspěšný sport patří v Česku mezi menší. Přitom u nás má skoro stoletou tradici. V Pardubickém kraji funguje jediný klub.
„Občas si nás díky šišatému balónu pletou s americkým fotbalem, ale jsou to naprosto rozdílné sporty. Případná záměna se nás nijak nedotýká. Pravidla se často mění vzhledem k bezpečnosti hráčů, což je priorita číslo jedna. Je to fyzicky velmi náročné, kontaktní. Přesto statistiky zranění ve srovnání s našimi tradičními sporty nijak nevybočují,“ říká Martin Kohout z Rugby Clubu Přelouč.
Chytejte za spodek
Fotbal je hra gentlemanů, kterou hrají barbaři a ragby je hra barbarů, kterou hrají gentlemani. Ragbisté s touhle hláškou souhlasí. „Na pohled je to elegantní hra. Proti sobě stojí dva týmy. Snaží se donést šišku do brankoviště. Nahrává se dozadu. Atakovat můžete jenom hráče, který nese balón. Bez balónu by šlo o faul na červenou kartu. Snažíte se zastavit protihráče za nohy, vždy jenom od pasu dolů.“
Ragby aktuálně zůstává druhým divácky nejnavštěvovanějším sportem na světě. „U nás se hraje od roku 1926, ale nezakotvilo tak jako třeba na Britských ostrovech, ve Francii, Austrálii anebo na Novém Zélandu. Nedaří se ho prosadit tak jako fotbal, hokej a jiné,“ krčí Kohout rameny.
Dvousečná exkluzivita
Přeloučské ragby brzy oslaví 50 let. Nedávno uspořádali první ples a udržují i Síň slávy. „Klub vznikl v roce 1974. Tenkrát byla Dukla Přelouč, ze které se rekrutoval náš civilní oddíl. Hráči přicházeli na základní vojenskou službu, usadili se a založili rodiny. Na vzniku se podílel pan Jiří Mít, k ruce mu byl Leopold Blachut a Jirka Franta. Následujících 20 let účinkovaly oba kluby. Od roku 1994 je Rugby Club Přelouč.“
Výsada jediného klubu v kraji není žádná velká výhra. Na turnaje i k zápasům to přeloučští mají daleko. Před pár lety byl ženský klub v Pardubicích, ale nevydržel.
Základna je v Přelouči poměrně široká. „Loni jsme dosáhli počtu 100 dětí. Otevřeli jsme i novou kategorii U4 pro nejmenší ragbisty. Běží náborové akce, náš sport prezentujeme ve školách. Pravidelně se účastníme Sportovního parku Pardubice. Teď přes zimu jsou děti často v tělocvičně,“ říká trenérka Olga Kalvová.
Související
-
Vyřádit se na hřišti, doma pak zachovat klid. Jeden z kladů amerického fotbalu
Americký fotbal je v USA sportem číslo jedna. V České republice se rozvíjí teprve od porevolučních let. Získává si nové příznivce, a prý se mu i u nás blýská na lepší časy.
-
Velký balón, žádné fauly a utlumené emoce. Z Pardubic se šíří nový sport
Jestli vám vadí velká gesta, bitky a nablýskaná show, kin-ball by se vám mohl zamlouvat. Jde o bezkontaktní sport, kde jsou zakázané projevy nesouhlasu a agresivity.
-
Šnečí nadhoz a rána jako z děla. Pálkovací sporty mají další odrůdu
O softballu anebo baseballu jste už určitě slyšeli. Ale slowpitch? Zdá se celkem podobný, ale poznáte ho hned při nadhozu a taky podle toho, že se pořád něco děje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.