I na selfie můžete vypadat slušně. Jak nasměrovat telefon a kam koukat?
Selfie je fotka vlastního obličeje, který fotíme často za účelem prezentace na sociálních sítích. Ne vždy to ale vyjde podle našich představ. Jakých zásad se tedy držet při pořizování vlastních fotek?
„Za povedenou fotku pak samozřejmě očekáváme aplaus. Je to celosvětový trend, dokonce existuje Mezinárodní den selfie, který připadá na první letní den, tedy na 21. června. Poprvé se slavil tento den v roce 2014,“ upřesňuje influencerka Veronika Malá.
Základem je čistota čočky
Základem kvalitní selfie je čistota čoček. To platí i v případě běžného fotografování. Čočka pro focení selfie bývá nejčastěji v horní části telefonu, a to na displeji vlevo nahoře.
„Tam se skrývá fotoaparát pro selfie, který je potřeba uchovávat v čistotě. Stačí čočku opatrně vyčistit jemným hadříkem,“ říká influencerka Veronika Malá.
Selfie na výšku
Pokud fotíte selfie, nastavte spodní část telefonu zhruba na úroveň svých očí, úplně napněte ruku a lehce ji pozvedněte. Displej byste měli nastavit co nejvíc kolmo k obličeji a pak už jen palcem zmáčknout spoušť. To všechno byste měli zvládnout jednou rukou.
„Když to uděláte tisíckrát, tak se vám to začne dařit. Chce to cvik. A pak se hlavně dívejte do té správné čočky, tedy nahoru na displej. Když se budete dívat doprostřed telefonu, tak budete působit nepřítomným dojmem,“ doporučuje Veronika Malá a pokračuje:
„Když fotím skupinu, tak telefon držím v pravé ruce, takže všichni ostatní musí stát po mé levici nebo můžou stát za mnou. Čím víc protáhnu ruku, tím větší skupinu to zachytí.“
Upravujte s citem
Většina chytrých telefonů nabízí různé úpravy a filtry, které selfie vylepší, ale pozor na to. Takový obličej se dá změnit skoro k nepoznání.
„Vyhladíme vrásky, zesílíme rty, zvýrazníme zorničky. Jenže třeba holky v pubertálním věku to může velmi zranit, když se s takovou fotkou pak porovnávají. A to si myslím, že na sítě nepatří,“ míní influencerka.
Jak si prodloužit ruku? A jak se fotit u mrakodrapu? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.