Jaderná elektrárna, tramvaj a ZOO v Pardubicích. Proč to nevyšlo?

Největší audioportál na českém internetu

Maketa jaderné elektrárny Opatovice nad Labem, z povrchu by zmizely tři nejbližší vesnice | Foto: Státní okresní archiv Pardubice

Poslechněte si, co by, kdyby...

Chtěli byste se svézt tramvají do Sezemic, skočit ze skokanského můstku na Kunětické hoře, anebo si pionýrskou železnicí zajet do ZOO? Nechybělo mnoho a tyto projekty nezůstaly jenom na papíře.

Kdyby byly všechny projekty vytvořené na rýsovacích prknech dvacátého století realizovány, bylo by město i krajina kolem k nepoznání. Představíme Vám jen několik z našeho pohledu nejzajímavějších projektů, které byly vypracovány tak detailně, že k realizaci často chybělo jen poslední razítko.

Tramvaj z Pardubic do Sezemic

Sezemice na počátku 20. století stály o rychlé dopravní spojení s Pardubicemi a tak vznikl v roce 1906 v kanceláři ing. Františka Křižíka projekt na elektrickou tramvajovou dráhu. Výchozí stanice byla před pardubickým vlakovým nádražím, poté vedla dnešní ulicí 17. listopadu k někdejšímu hotelu Veselka, třídou Míru k Zelené bráně, před kterou tenkrát tekla městská řeka. Tu by tramvaj přejela po železném mostě a na náměstí by kvůli nízkému průjezdu nejela pod Zelenou bránou, ale průchodem po levé straně mezi domy čp. 80 a 81, tedy mezi zvonicí a dnešní Komerční bankou. Z náměstí by pokračovala ulicí Svaté Anežky České přes Chrudimku ulicí Husovou až do Sezemic.

Po trati byla jedna důležitá zastávka. A to Zemská donucovací pracovna, díky níž byl Zemský úřad ochoten výstavbu spolufinancovat. Jezdit tak měly nejen vozy osobní, ale i nákladní, které by dopravovaly zboží a materiál právě do pracovny.

Z projektu sešlo příchodem první světové války. Po ní už byla zřízena automobilová a autobusová doprava.

Recese z roku 1924 kdy na automobilovém podvozku jezdila maketa tramvaje na trase Nádraží-Sokolovna

Přesto se Pardubice, byť na jeden jediný den, tramvaje dočkaly. V roce 1924 se ve městě konalo okrskové sokolské cvičení a při té příležitosti vozila návštěvníky Pardubic na trase nádraží- Sokolovna tramvaj. Byla to jen maketa postavená na automobilovém podvozku, ale novinové články v té době vycházely pod titulky: Snad se brzy dočkáme.

V Hradci Králové dokonce v očekávání tramvajové dopravy položili při stavbě nového mostu přes Labe koleje. Vytrhali je až po dvaceti letech, kdy už bylo jasné, že v Hradci tramvaje jezdit nebudou.  

Skokanský můstek na Kunětické hoře

Lyžařský klub v Pardubicích plánoval postavit skokanský můstek od konce 30. let. Tvrdě ovšem narazili na odpor Muzejního spolku, který Kunětickou horu v té době vlastnil. Na nátlak shora ovšem museli muzejníci ustoupit a v roce 1950 brigádníci z řad pardubických učňů začali budovat rozjezdovou dráhu.

Svah severního rondelu pod Kunětickou horou měl být využit při stavbě skokanského můstku

Stavbu ale nedokončili. Došla jim absurdnost projektu v kraji mírných zim a velkou měrou do věci zasáhly poúnorové události, kdy se hlavní činovník lyžařského klubu a propagátor skokanského můstku ing. Ladislav Franc musel stáhnout z veřejného života. Zářez v krajině a kamenný násep je pod severním rondelem Kunětické hory patrný dodnes.

Vlak do Bohdanče a retenční nádrž

Tak jako Sezemice i Bohdaneč usilovala o lepší spojení s okolními městy. Existovaly tři projekty. Prvním bylo už na konci 19. století plánovaná železniční spojení Hradec Králové-Bohdaneč-Přelouč. Zemským výborem zamítnuta jako nerentabilní, s užitkem pouze pro Bohdaneč. Druhou variantou byla spojnice Rosice-Bohdaneč-Chlumec nad Cidlinou. Tu ale zamítli sami místní zastupitelé, neboť současně stavěli reálnou školu a báli se neúnosného finančního zatížení. Třetím projektem byl tzv. projekt Bezkolejné dráhy elektrické z roku 1903.  Byla to do jisté míry předchůdkyně dnešního trolejbusového spojení, které bylo ve skutečnosti realizováno až v roce 1952.

Park kultury a oddechu

Velkolepá oddychová zóna ve stylu megalomanských socialistických projektů měla ležet mezi dnešním zdymadlem a Kunětickou horou. Měla zahrnovat zoologickou zahradu, parkurové cvičiště, veslařskou dráhu, spojující ohyby nezregulovaného Labe, koupaliště a spoustu jiných pevných atrakcí. Dopravu na Kunětickou horu měla zajišťovat tzv. pionýrská železniční drážka, která měla kromě svého hlavního účelu sloužit i jako cvičná dráha pro budoucí železničáře.

Z plánů Parku kultury a oddechu bylo realizováno jen koupaliště Cihelna

Projekt zůstal na papíře, realizováno bylo po pár letech jen koupaliště na Cihelně.

Jaderná elektrárna u Opatovic nad Labem

V těsné blízkosti Opatovické elektrárny měla stát ještě jedna, jaderná. Projekt pochází z počátku osmdesátých let, kdy se v Československu budovaly 4 jaderné elektrárny a další tři se plánovaly. Ve Východních Čechách se rozhodovalo mezi lokalitou Poběžovice u Holic a Opatovicemi nad Labem. V Opatovické variantě se počítalo s likvidací obcí Bohumileč, Újezd a Zástava, a přestěhováním jejich obyvatel. Po havárii v Černobylu v roce 1986 projektanti přehodnotili, že lokalita mezi dvěma velkými městy není vhodná a projekt přesunuli do řídčeji osídleného Tetova na hranici kraje. V územních plánech Tetova zůstala až do roku 2006.

Projekt z počátku osmdesátých let, jaderná elektrárna vedle Elektrárny Opatovice

Související

  • Poslední marina na Labi

    Nákladní lodě se dostanou od moře po Labi až do Chvaletic. Tady je poslední přístav. A je tu také velká opravna lodí. S unikátním technickým zařízením – lodním výta...

  • Koňskými stezkami do Sezemic

    Rovinatá krajina pod Kunětickou horou je ideálním terénem pro víkendové cyklisty. Přijeďte vlakem do Černé za Bory a pokračujte přes Spojil a Sezemice na Kunětickou horu.