Jak zaregistrovat veterána? A k čemu je to dobré?
Auto se stává veteránem, pokud je nejméně třicet let staré, je majitelem opečovávané a technicky v pořádku. V takovém případě je dobré zaregistrovat vozidlo do Registru historických vozidel. Má to své výhody. S autem můžete zpět na silnici, nemusíte ho převážet na valníku.
Další výhodu poskytují pojišťovny, které dávají slevy na historická vozidla, u kterých je povinné ručení také nutné. Pokud má někdo větší sbírku, na pojistném ušetří.
Kudy zpátky na silnici?
Bez platného technického průkazu jste vyloučeni z Registru vozidel, ale máte možnost přihlásit se do Registru historických vozidel. Jak na to? Poradil nám předseda Veterán klubu Pardubice David Říha.
Čtěte také
Na Registru historických vozidel dostanete žádost, kterou vyplníte. Potom zajdete do klubu historických vozidel, který je v každém větším městě. Tam mají své testovací komise. Nejprve tedy tato klubová komise vyhodnotí historickou původnost vozidla.
Dalším krokem je zajít s žádostí do krajské komise, která je složená ze zástupců jednotlivých klubů. Ta hodnotí technický stav.
Tyto dvě komise vám pak dají k žádosti svoje vyjádření, a teprve poté jdete na registrační místo v sídle Kraje, kde předložíte žádost s vyjádřením obou komisí a fotografiemi vozidla a zažádáte o registraci vozidla do Registru historických vozidel.
„Je to takové kolečko na tři místa, ale naše legislativa je velice benevolentní. Pokud je vozidlo opečovávané a mechanicky způsobilé, není v České republice problém sehnat průkaz historického vozidla a registrační značku pro historické vozidlo,“ uzavírá David Říha.
Související
-
I trabant může být veteránem. Ale jen za určitých podmínek
Aby se auto mohlo stát veteránem, musí být opečovávané v historicky věrném stavu a musí mu být více než třicet let. Z toho vyplývá, že ne každé vozidlo starší třice...
-
Dědeček automobil a Veteran klub Pardubice mají hodně společného
Veteran klub Pardubice je nejstarším spolkem tohoto typu u nás. Nadšenci do starých aut a motorek ho oficiálně založili roku 1960. Znáte film Dědeček automobil z ro...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.