Je čas na dolování zdravých kořenů. Křídlatka pomůže na boreliózu, křen nejen na rýmu
V polovině listopadu je ideální čas na sběr zdravých kořenů. Křen zná každý. Křídlatka už tolik známá není. Je to sice invazní rostlina, ale její kořen působí proti borelióze. Jak léčivé kořeny využít a zpracovat? Na to jsme se zeptali bylinkářky Radky Svatošové.
„V těchto dnech ubývá měsíc, navíc je listopad, a to je vhodná doba pro sběr většiny kořenů. Využijte i toho, že zatím nemrzne, takže se dobře dostanete do země. Zpracování a využití kořenů na horší časy není vůbec složité,“ míní bylinkářka.
Křen vás protáhne po všech stránkách
Zpracování křenu je pro mnohé za trest, ale když tuto činnost berete jako očistnou kůru, hned se lépe strouhá. A skutečně dokonale pročistí dýchací cesty. Umí normalizovat střevní mikroflóru, má antivirové, antibiotické účinky i močopudné účinky.
„Někdy si kousek křenu vezmu do pusy, rozkoušu a cítím jeho pálivost, a jak mě probírá. Je to velmi silné tonikum, přezdívá se mu český ženšen. A bez nadsázky to platí,“ říká Radka Svatošová.
„Pokud se ale nechcete trápit, můžete křen zpracovat i na kuchyňském robotu. Využití je široké. Zkuste třeba domácí krenex. Jsou různé varianty, s octem, solí, cukrem nebo medem. Nebo si připravte křenový zimní sirup.
Křenový zimní sirup
Křen nastrouháme nebo nasekáme v robotu a jednotlivé vrstvy smícháme s cukrem nebo medem v zavařovací sklenici. Takto uložíme na chladnější a temnější místo, měsíc necháme uležet, přecedíme a v zimních měsících užíváme po lžících.
Křen se dá využít i zevně, známé jsou křenové placky, které velmi silně prokrví místo, kam se přikládají. S tímto receptem se ale musí nakládat opatrně.
Na křídlatku jedině s rýčem
Křídlatka je mohutná rostlina s velkými listy, které vypadají jako zvětšené listy lípy. A je dobrým rostlinným lékem na boreliózu.
Je to invazní rostlina, která k nám doputovala z Asie a nemají ji rádi ekologové. Klidně si tedy kořen můžete vykopat, roste podél vodních toků, hledejte ale čisté místo. Zkontrolujte si, zda místo nebylo chemicky odplevelováno.
„Na křídlatku se vydejte s rýčem. Kořeny jsou poměrně hluboko a jsou velmi pevné. Vyryjte spodní kořeny a doma je rychle omyjte a očistěte kartáčkem. Ale není dobré dlouho louhovat, ztratili byste tím účinné látky. Pak kořeny pokrájejte na menší kousky podélně a naložte do silného alkoholu. Nechte macerovat klidně tři měsíce, protřepávejte každý den. Potom sceďte, nařeďte alkohol kvalitní vodou. Užívejte jako tinkturu na boreliózu.
Související
-
Právě kvetou vřesy. Je to poklad plný mimořádných léčivých účinků
Vřesy a ty jsou podle bylinkářky Radky Svatošové dobré na ledviny i na psychiku a právě kvetou. S brusinkou a společně tvoří výborný tandem při léčbě zánětů močových cest.
-
Břečťan na celulitidu, šalvěj na zubní kaz. Vyrobte si vlastní lektvar
Domácí kosmetika z přírodních surovin se dá dělat velmi jednoduše. Pár takových receptů nabízí bylinkářka Radka Svatošová, která s oblibou používá do základu oleje.
-
Chcete posílit imunitu? Zkuste čaj z ošklivých listů bergenie nebo ze smrkových větviček
Radka Svatošová si chodí do lesa pro zdravou energii. A protože je to bylinkářka, sbírá větvičky jehličnanů a spolu s pryskyřicí z toho vyrábí léčivé mazání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.