Jedna točí, druhá glazuje, třetí vylévá. Keramika ze Svídnice má jméno nejen na Chrudimsku
V keramické dílně ve Svídnici na Chrudimsku vzniká tradiční krajková keramika. Redaktorka Jitka Slezáková zastihla keramičky v době adventu, tedy v plném pracovním nasazení. Pozorovala, jak jim pod rukama vznikají betlémy, zvonečky, svícny i věnce z keramiky.
„Celé jsme to postavili na poctivém řemesle, je to točené na kruhu. Další pro nás typická věc je prořezávaná krajková keramika. Aby v tom točeném výrobku vzniklo co nejvíce dírek a lupínků, aby to hodně prosvítalo a působilo to křehce,“ vysvětluje Alena Effenbergerová.
Spolu s Danou Procházkovou a Lídou Kacafírkovou pracují v keramické dílně ve Svídnici už více než dvacet let ve stejném složení.
Alena točí a vyřezává, Dana maluje, glazuje, Lída vylévá formy a stará se o pořádek v účetnictví. „Tým neměníme, jsme kamarádky a navzájem se doplňujeme. Alena umí rovné čáry, já zase vlnky, na hádky nemáme čas,“ směje se Dana Procházková.
Dobrá nálada a pohoda z dílny, kde pracují tři vtipné ženy, je přímo nakažlivá. Společnost jim dělají tři kočky a také rodina pávů. Momentálně shánějí ještě jednoho páva d rodiny. Více si můžete poslechnout v záznamu pořadu.
Související
-
Hlína je potvora. Všechno si pamatuje a občas se mnou nesouhlasí, směje se keramička
Svídnická keramika vzniká už dvacet dva let. Krajkovou i režnou keramiku pocházející z této dílny si nacházejí lidé se zájmem o ruční práci nejen z Pardubického kraje.
-
Bylo by škoda nejít dál. Heslo rodiny Šichů, kde se snoubí keramika s muzikou
Znáte pojem Českotřebovská keramika? Jejím autorem byl Ladislav Šich. Známý umělec, tramp a muzikant, kterého znal v České Třebové snad každý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka