Jevíčko osvěžuje židovskou paměť. Sahá několik staletí zpátky

Radnice chce podle Berana vrátit na budovu synagogy desky s Desaterem, hodlá odhalit památník obětem holocaustu anebo vydat publikaci speciálně věnovanou jevíčským Židům
Tohle místo měli v oblibě. Židé do Jevíčka začali podle dobových záznamů přicházet někdy v 15. století. Na jejich éru se letos rozhodli ve městě důkladně zavzpomínat.
„Oni tvořili významné spektrum kultury, měli svou školu, rabinát, židovskou obec. Z Jevíčka pochází i významné osobnosti. Nárůst kulminoval v polovině 19. století, kdy Židé tvořili přes třetinu obyvatel,“ říká autor projektu Rok židovské paměti Rudolf Beran.
Připomínky kořenů
Do města dorazí 23. ledna Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze. „Jeho maminka pocházela z Jaroměřic u Jevíčka. Přímo v Jevíčku pak chodila na gymnázium. Po válce hojně komunikovala s naším někdejším kronikářem Františkem Plechem.“
Ve spolupráci s knihovnou plánují organizátoři postupné připomínání židovských tradic a svátků, třeba Nový rok stromů 10. února. „Chystáme besedu o vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi. Zapojíme se i do celorepublikové akce čtení obětí šoa.“
Radnice taky podle Berana chce vrátit na budovu synagogy desky s Desaterem, hodlá odhalit památník obětem holocaustu anebo vydat publikaci speciálně věnovanou jevíčským Židům. „Program by měl vyvrcholit na začátku června tradičním festivalem Jevíčkovění. Tentokrát nabídne židovskou hudbu, výstavu a podobně.“
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.