Jihočeské zelňáky

Potřebujete:1 kg polohrubé mouky1,5 kg kysaného zelí /vymačkat a nakrájet/0,5 kg sádlasůlbalíček kmínubalíček oregana

Postup:
Zelí nasypat do velké mísy, přidat 2 lžíce kuchyňské soli, balíček kmínu, půl balíčku oregana, trochu papriky, přisypeme mouku, nakrájíme do ní sádlo. Umyjeme si ruce a na v míse začínáme těsto rukama spojovat. Až se nám podaří vytvořit finální produkt, ten rozdělíme na 8 menších koulí. Na vál nasypeme hrubou mouku, kouli jednu za druhou podmoučňujeme, vyválíme
a vykrajovátkem tvoříme kolečka a klademe je kousek od sebe na plech. Ten není třeba vytírat tukem. Trouba musí být tak na 175 st. předehřátá, pečeme krátce tak, abychom měli zlaté okraje. Během pečení několikrát otevřeme troubu a vypustíme páru ven. První upečené zelňáky ihned ochutnáme a případně dokořeníme zbývající syrové těsto.

autor: posluchači ČRo

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.