Jsme jako křečci v kolečku. Vnitřní klid ale nechytíme, varuje psycholožka
Vnitřní klid je obrovský zdroj do života, ze kterého se dá těžit a pomůže nám v těžkých chvílích, myslí si psycholožka Bohumila Mia Fagertun Chocholoušová.
„My jsme ale občas jako křečci, kteří běhají v kolečku a pořád se točí. Dáváme si další a další mety, kam běžet. A když už máme všechno tak, jak to má podle nás být, přesto máme pocit prázdnoty. Správná cesta je totiž dovnitř, objevit v duši místo, kde je klid a ticho, zázemí pro to, abychom mohli být opravdu šťastní,“ radí psycholožka.
Největší problém je podle Chocholoušové v tom, že si ani nestihneme uvědomit, jak se máme dobře, ženeme se za něčím, co si chceme užít, ale vlastně si to užít nestihneme, protože už přemýšlíme o tom, co dalšího je před námi. Prostor pro to žít tady a teď se stále zmenšuje.
Rozbité dítě
Opravte mi dítě, i to je v některých případech přání rodičů, kteří zaklepou na dveře psychologa. Ale individuální sezení jen s dítětem je k ničemu.
„Nechci přebrat do péče dítě, aniž by se toho účastnil zbytek rodiny. Dítě se nedá opravit. Žije v rodině, která na něj působí a ta souhra vztahů vytváří vzorec. A když tam něco nehraje, tak je to právě v tom soukolí těch vazeb a řešení se hledá často společně se všemi členy rodiny. Rodina je systém, jeden prvek podporuje ten druhý a děti často poukazují na něco, co jim chybí. I třeba nevhodným chováním,“ vysvětluje psycholožka Chocholoušová.
Podle ní jsou rodiče kvůli dětem schopni aktivovat neskutečné množství energie a potenciálu, aby něco spravili. Z lásky ke svým dětem jsou schopni tvrdě pracovat na zlepšení.
„To, co rodiče sami zvládnou a skutečně dělají, to automaticky dělají jejich děti. Je jedno, že jim říkáte, tohle je správně nebo špatně, když to pak sami nedodržujete. To, co děláte, jak se chováte, to se do nich otiskne jako do modelíny. A s tím otiskem odcházejí do života. Když budete žít vy sami pro sebe dobrý život, tak pomůžete dětem nejvíc,“ uzavírá chrudimská psycholožka Bohumila Mia Fagertun Chocholoušová.
Jaké konkrétní metody pomáhají dětem naučit se empatii? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Za nemocnou dětskou duší bývá nesoulad v rodině. Dítě nutně potřebuje pevný bod
Proč je tolik dětí nešťastných se sklony k sebepoškozování a dětští psychologové mají obsazené termíny na několik měsíců dopředu?
-
Vyprávění prarodičů má pro děti obrovskou hodnotu. Nepropásněte dobu, kdy naslouchají
Speciální pedagožka Markéta Havlová učí na prvním stupni, navštěvuje stacionáře a děti v domácí paliativní péči. Jak je těžké uspět v dnešní době u dětí „jen“ s pohádkou?
-
Úkolem rodičů není problém vždy vyřešit, ale být dětem k dispozici
Dospělí považují duševní zdraví za akutní problém dnešní společnosti. Duševní nepohodu mohou zažívat lidé všeho věku, včetně dětí. Jak tedy poznat, že se naše děti trápí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.