Vyprávění rodičů a prarodičů má pro děti obrovskou hodnotu. Nepropásněte dobu, kdy naslouchají

31. říjen 2023

Speciální pedagožka Markéta Havlová přiběhla do rozhlasové Radioporadny rovnou z muzikoterapeutického představení, které připravila pro děti v mateřské školce.  Kromě toho, že učí na prvním stupni pardubické základní školy, navštěvuje různé stacionáře a děti v domácí paliativní péči. Zeptali jsme se jí, zda je těžké uspět v dnešní době u dětí „jen“ s pohádkou.

I když mobily a počítače podle Markéty Havlové patří k dnešní době a nelze je vyškrtnout, děti jsou ochotné poslechnout si dobrou pohádku a nebrání se písničkám. Záleží jen na tom, jak a co jim budeme dávkovat.

„Já si napíšu pohádku, pak k té pohádce napíšu písničku a pak jezdím po školkách a stacionářích a doprovázím tu svou pohádku na různé muzikoterapeutické nástroje. A dávám tam věci, které prožívám. Někdy jsou to věci těžké, ale i ty se dají v pohádce zlehčit. A funguje to,“ popisuje svou pedagogickou činnost Markéta.

Vyprávějte dětem o svém dětství

Není těžké zabavit děti a udržet tak rodinu pohromadě. Podle pedagožky Markéty Havlové mají rodiče i prarodiče velkou fantazii a sami vymýšlejí pohádky. Ale není potřeba nic složitého vymýšlet. Stačí jen vyprávět  zážitky z dětství. To má pro děti obrovskou hodnotu.

Pedagožka Markéta Havlová

„Když byly moje děti malé, tak pořád chtěly, abych jim vyprávěla, jaké to bylo, když jsem byla já malá. Je to můj příběh, ale pro děti už je to pohádka. I s mou maminkou máme takovou společnou řeč.

Tatínek už zemřel, tak chci, aby mi vyprávěla, a zapisuju si to, a je to úplně léčivé slyšet ty příběhy o tom, co všechno dokázali mí předkové, co z nich v sobě máme nebo nemáme,“ míní pedagožka. A tohle všechno nasávají děti už od mala. Proto jim dejte příležitost a vyprávějte.

Společný zpěv ladí i v domácnostech, kde mají dítě v paliativní péči. Jak v takové rodině působí speciální pedagožka Markéta Havlová? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související