Každý den desítky lidí. Portmoneum naráží na strop návštěvnosti
Loni měli přes 8300 návštěvníků. Letos jsou čísla podobná. Víc by se do litomyšlské památky jenom těžko vešlo.
Kurátorka Hana Klimešová to ilustruje na příkladu: „Představte si, že k vám domů na návštěvu chodí denně 100 lidí. Je to hranice, která je ještě pro návštěvníky komfortní. Nemusíme zavádět žádná objednávání, ale už to moc navyšovat nelze. Portmoneum je rodinný domek. Zvenku zaujme snad jenom sochou Vanesy Trostové, která okouní a láká kolemjdoucí dovnitř.“
Váchal, Portman, Horáček
Stavba v sobě ukrývá muzeum Josefa Váchala. Díky malovaným místnostem a vyřezávanému nábytku představuje unikátní památku celoevropského významu. „Josef Váchal byl neškolený umělec, na což celý život doplácel. Neměl objednavatele a chtěl si tvořit to, co chtěl. Malíř, grafik, tvůrce autorských knih. Doceňujeme ho až po smrti.“
Váchala do Litomyšle pozval někdejší majitel domku Josef Portman. „Měl v plánu si od něj nechat vymalovat místnosti, kabinety sbírek. Nakonec mu Váchal udělal i malovaný nábytek. Jejich přátelství bylo ze začátku velmi vřelé. Několikrát týdně si vyměňovali dopisy. Josífku sem, Josífku tam. Později se ale rozešli kvůli porušování autorských práv, urážce cti, vyhrožování soudem. Váchal dokonce v Krvavém románu vytvořil postavu škudlivého hraběte Portmona, který přebývá v Portmoneu.“
V 90. letech minulého století dům koupil Váchalův obdivovatel, nakladatel Ladislav Horáček. „Jel se do Litomyšle podívat a zjistil, že je Portmoneum ve špatném stavu. Tehdy ho vlastnila Národní galerie a on to bral jako svoji morální povinnost, že ten objekt musí koupit a zachránit,“ říká Klimešová. Od roku 2016 ho vlastní Pardubický kraj, budovu spravuje Regionální muzeum v Litomyšli.
Třicítka skoro oslavená
Portmoneum si letos připomíná 30 let od zpřístupnění veřejnosti. Už k tomu bylo mnoho akcí. „Při poslední rekonstrukci na přelomu let 2019 a 2020 jsme natáčeli dokumentární film s režisérkou Terezou Brázdovou. Tam se odvíjí celá historie od Portmanů až po Ladislava Horáčka a současného majitele, tedy Pardubický kraj. Vystupuje tam spousta restaurátorů a pamětníků. Snímek si návštěvníci můžou pustit u nás v podkroví, kde máme i videomapping.“
K narozeninám si v Litomyšli nadělili nový katalog. „Ten původní byl ve třech jazykových mutacích. Češtinu jsme měli dlouho vyprodanou. Celých 7 let jsme čekali na to, až návštěvníkům budeme moci nabídnout nějaký souhrnný tisk s obrázky. Poptávka po fotografiích byla poměrně značná, protože se jinak v Portmoneu fotit nesmí.“
Příští rok uplyne 100 let od prvního vydání Krvavého románu. „Rádi bychom ho vydali nově. Zároveň uplyne 100 let od domalování Portmonea a 140 let od narození Josefa Váchala. Připravujeme velký projekt na zahradu, kde je bílá zeď školní jídelny. Plánujeme uměleckou soutěž na nástěnnou malbu,“ uzavírá Klimešová.
Související
-
Portmoneum odkazuje na škudlivost. Neporadila si s ním ani Národní galerie
Muzeum Josefa Váchala představuje osobitou kulturní památku. V Litomyšli jsou na něj hrdí. S budovou to přitom pár let zpátky vypadalo všelijak.
-
Jeden z nejstarších českých komiksů začíná i končí v Litomyšli
V létě 1921 spatřil světlo světa Cestopisák aneb Vandrovní knížka. Vytvořil ji malíř Josef Váchal. Na 75 obrázcích s humorem popisuje nevšední dobrodružství tří poutníků.
-
Klíče na něj už nikdo nepověsí, jde o vzácné umělecké dílo. Kdo ho měl doma?
Malý věšák na klíče pochází z Litomyšle. Je sto let starý a jde o dosud neznámé dílo malíře a grafika Josefa Váchala. Artefakt získalo Regionální muzeum v Litomyšli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.