Portmoneum odkazuje na škudlivost. Neporadila si s ním ani Národní galerie
Muzeum Josefa Váchala představuje osobitou kulturní památku. V Litomyšli jsou na něj hrdí. S budovou to přitom pár let zpátky vypadalo všelijak.
Stav domu poznamenal v 70. letech požár. „Začala ve velkém opadávat omítka a nikdo to neuměl opravit. Šlo o kulturní památku a majitelé si skoro 20 let dopisovali se všemi možnými úřady. Na konci 80. let dům koupila Národní galerie, ale i její restaurátoři to označili za neopravitelné. Nakonec se to povedlo až týmu restaurátorů Ladislava Horáčka, majitele nově založeného nakladatelství,“ vzpomíná Hana Klimešová z Regionálního muzea v Litomyšli.
Peněženka do názvu
Josef Váchal byl velmi pozoruhodnou osobností. Grafik, malíř, knihař, ilustrátor, fotograf, milovník tabáku, zvířat, cestovatel. Muž mnoha schopností a zájmů. Úředník a sběratel umění Josef Portman si Váchala jako svého přítele pozval, aby mu vyzdobil jeho dům. „Portman tam pak chtěl udělat muzeum Váchaleum. Ale Váchal si z něj dělal legraci a dům nazýval Portmoneem podle portmonky, protože pan Portman byl trochu škudlil.“
Muzeum vydalo nové pohlednice k letošním výstavám Portmoneana-Váchaliana, kde ukáže věci ze sbírek. Teď je podle Klimešové otevřená i výstava Recyklace. „Dělal ji Oldřich Hamera. Úžasný grafik, žák Boudníka, přítel Hrabala. Používal techniku muchláže, roláže a asambláže. Když v roce 2008 vyšel reprint Váchalovy knihy Šumava umírající a romantická, zrecykloval nepovedené tisky. Udělal z nich nová grafická díla.“
Velikonoční program se v Litomyšli kumuluje už do soboty 9. dubna. „Na hlavní budově budeme mít vynášení Morany a velikonoční dílny. V 15 hodin mě čeká komentovaná prohlídka výstavy Od košilky k rubáši. V 17 hodin se přesunu do Portmonea, kde chystáme lektorovanou dílnu výroby vlastních bločků. Finální úpravy provedeme s účastníky přímo v profesionální firmě.“
Beseda nebude
V sobotu 23. dubna mělo být v Portmoneu povídání o Josefu Váchalovi, válce a mnohém jiném s historikem, kunsthistorikem a velkým znalcem Váchalova díla Jiřím Kašem. „Bohužel vymýšlíme náhradní program, jak bychom Jirku uctili. Byl to jeden z posledních mostů do éry Ládi Horáčka. Moc nám pomáhal. Vždy dodal potřebné informace. Taková dobrá duše Litomyšle,“ říká Klimešová.
Váchalovo muzeum paradoxně baví i děti. „Přitom to je takové těžké téma, kterému nemůžou moc rozumět. Je to pro poučené milovníky umění. Ale dokážeme zaujmout i člověka, který neví, kam jde.“
Související
-
Portmoneum v Litomyšli zkrátí příští sezonu, potřebuje opravit
Budovu, kterou zdobí malby Josefa Váchala, zkrátí v příštím roce sezonu. Od 1. července si ho převezme firma a zahájí kvůli narušené statice jeho rekonstrukci.
-
Jeden z nejstarších českých komiksů začíná i končí v Litomyšli
V létě 1921 spatřil světlo světa Cestopisák aneb Vandrovní knížka. Vytvořil ji malíř Josef Váchal. Na 75 obrázcích s humorem popisuje nevšední dobrodružství tří poutníků.
-
Hospoda Na Sklípku v Litomyšli zase žije. A láká nejen na pivo
Dílo českého spisovatele, básníka, malíře a grafika Josefa Váchala můžete vidět nejen v galeriích, ale ožilo i přímo na ulici v Litomyšli. Ulice se jmenuje samozřej...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...