Klíče na něj už nikdo nepověsí, jde o vzácné umělecké dílo. Kdo ho měl doma?

28. leden 2023

Malý věšák na klíče pochází z Litomyšle. Je sto let starý a jde o dosud neznámé dílo malíře a grafika Josefa Váchala. Do svých sbírek artefakt získalo Regionální muzeum v Litomyšli.

Věšák, který ve 20. letech minulého století omaloval Josef Váchal, nabídla muzeu rodina Pravcových, dcery Antonína Píče z Litomyšle. Ten pracoval jako revident zdejšího městského úřadu, v padesátých letech jako ředitel městské galerie. Antonín Píč byl nadšený sběratel exlibris a amatérský výtvarník, stejně jako jeho přítel Josef Portman z Litomyšle, se kterým působil na litomyšlské radnici.

Portmoneum, Muzeum Josefa Váchala v Litomyšli

Josef Portman vlastnil dům v ulici T. Novákové.  V první polovině 20. let 20. století pozval do Litomyšle malíře a grafika Josefa Váchala, aby mu vymaloval interiér jeho domu. Dnes se jedná o jediné Váchalovy dochované nástěnné malby, které se podařilo zachránit až do dnešních dnů. Portmanův dům byl v roce 1993 zpřístupněný veřejnosti, jako Portmoneum - muzeum Josefa Váchala.  

Malý velký dárek

Antonín Píč miloval umění. „I když nemáme o Píčově přítomnosti v Portmanově domě žádné zápisy v denících Josefa Váchala, víme, že se tam chodil na postupující výmalbu pokojů dívat,“ vysvětluje kurátorka Portmonea Hana Klimešová. „Jednou zřejmě neodešel s prázdnou. Josef Váchal Antonínu Píčovi barvami, které používal při výzdobě Portmonea a také ve stejném duchu, vymaloval dřevěnou dýhovou desku, z níž vyrobil věšáček na klíče.“

Detail věšáku na klíče od Josefa Váchala

Antonín Píč byl velký sběratel českých i světových exlibris. „Jeho velká sbírka měla být podle rodiny prodána před padesáti lety do Památníku národního písemnictví v Praze. Ten však získání nepotvrdil,“ doplňuje Hana Klimešová. „Regionální muzeum v Litomyšli se proto rozhodlo od rodiny odkoupit alespoň část zbylých exlibris i vlastní Píčovy výtvarné práce."

Při vyřizování této akvizice a jednáních s Regionálním muzeem v Litomyšli  rodina Pravcových zmínila, že má doma ještě věšák na klíče, jehož autorem zřejmě není otec Antonín Píč. „Snímek věšáčku s jedním klíčem, tak, jak visel u dveří rodiny Pravcových doma, to bylo moje první setkání s dosud neznámým Váchalovým dílem,“ vzpomíná Hana Klimešová.

Že jde o malířský rukopis Josefa Váchala, bylo už na první pohled zřejmé. Navíc se na desce nacházela i tzv. Váchalova zelená, tedy, specifický odstín zelené barvy, kterého si už při opravách Portmonea povšimli restaurátoři. Samozřejmě jsme si ale nechali udělat potvrzující znalecký posudek o autorství,“ dodává kurátorka.

Portmoneum v Litomyšli

Regionální muzeum nyní soubor exlibris a dalších výtvarných prací ze sbírky a pozůstalosti Antonína Píče zpracovává a restauruje, jedná se o téměř 300 položek. Veřejnost tuto kolekci, včetně Váchalova věšáčku, uvidí na výstavě v Portmoneu v roce 2026, při příležitosti 130 let narození Antonína Píče.

Tajemný svět Portmonea

Litomyšlský  úředník, amatérský tiskař a grafik Josef Portman byl velkým obdivovatelem Váchalova díla. Nechal si od něj vyzdobit dva pokoje, kde měl uložené sbírky obrazů a grafik českých umělců, později i své vlastní knižní tisky. Josef Váchal, tehdy ještě nedoceněný umělec, práci dokončil v roce 1924. Sám také ve své knize Krvavý román tento dům poprvé nazval Portmoneem.

Multimediální expozice v podkroví Portmonea

Váchalovy nástěnné malby jsou na první pohled směsicí různých námětů a malířských stylů, mají ale svoji vnitřní logiku, která vychází z Váchalových životních zkušeností. Na stěnách Portmonea si můžete prohlížet krajinu a zároveň nespočet ďáblíků a duchů. Součástí interiéru je také unikátní dřevěný nábytek, který Josef Váchal pro Portmana vyřezal a vyzdobil. V podkroví Portmonea vznikla multimediální expozice, která vám celý příběh tohoto unikátního domu detailně přiblíží. 

autor: BRA
Spustit audio

Související