Když ledviny přestanou fungovat

13. květen 2014

MUDr. Božena Hájková nás v Radioporadně upozornila na to, že ledviny nebolí. A protože nepociťujeme bolest, nepoznáme už v počáteční fázi, že něco není v pořádku.

Proto je dobré nechat si čas d času vyšetřit moč. Paní doktorka upozorňuje i na důležitost prevence.

Je také dobré držet se základních pravidel:

  • Pravidelně pít kolem dvou litrů denně (ale není nutné chodit s PET lahví v ruce po celý den – všeho s mírou)
  • Vyvarovat se častého pití alkoholu a kouření

Onemocněním ledvin trpí nejčastěji lidé s vysokým krevním tlakem a diabetici. Pokud ledviny nefungují, musí pacienti docházet do nemocnice na hemodialýzu, kde tráví mnoho hodin. Ale existují i šetrnější možnosti. Jednou z nich je peritoneální dialýza.

Jak funguje peritoneální dialýza?

Při tomto způsobu dialýzy se krev čistí uvnitř těla. Je k tomu využívána tělu vlastní, přirozená membrána - pobřišnice (peritoneum), která pracuje jako dialyzační filtr. Nevyužívá se umělé membrány mimo tělo, jako je tomu u hemodialýzy, kdy se krev vyvádí do mimotělního oběhu, a čistí se přes speciální dialyzační filtr - dialyzátor. Tím, že probíhá zpravidla doma, (ale často také v zaměstnání, dokonce i v autě) umožňuje pacientům relativně aktivní způsob života.

Na rozdíl od jiných evropských zemí se tato metoda v České republice využívá stále málo. Pro srovnání - v Nizozemsku využívá peritoneální dialýzu 20 % pacientů, ve Velké Británii 36 %, ve Skandinávii 22-38 %. Tento fakt zřejmě souvisí s ochotou převzít odpovědnost za své zdraví do vlastních rukou. Pacient díky ní může sám sobě umožnit plnohodnotnější život.

Pacienti s peritoneální dialýzou jsou díky domácí léčbě schopni chodit do zaměstnání, studovat, aktivně trávit svůj volný čas. Namísto tří několikahodinových návštěv týdně vystačí s jednou návštěvou nemocnice měsíčně.

autor: jsl
Spustit audio