Když ledviny přestanou fungovat
MUDr. Božena Hájková nás v Radioporadně upozornila na to, že ledviny nebolí. A protože nepociťujeme bolest, nepoznáme už v počáteční fázi, že něco není v pořádku.
Proto je dobré nechat si čas d času vyšetřit moč. Paní doktorka upozorňuje i na důležitost prevence.
Je také dobré držet se základních pravidel:
- Pravidelně pít kolem dvou litrů denně (ale není nutné chodit s PET lahví v ruce po celý den – všeho s mírou)
- Vyvarovat se častého pití alkoholu a kouření
Onemocněním ledvin trpí nejčastěji lidé s vysokým krevním tlakem a diabetici. Pokud ledviny nefungují, musí pacienti docházet do nemocnice na hemodialýzu, kde tráví mnoho hodin. Ale existují i šetrnější možnosti. Jednou z nich je peritoneální dialýza.
Jak funguje peritoneální dialýza?
Při tomto způsobu dialýzy se krev čistí uvnitř těla. Je k tomu využívána tělu vlastní, přirozená membrána - pobřišnice (peritoneum), která pracuje jako dialyzační filtr. Nevyužívá se umělé membrány mimo tělo, jako je tomu u hemodialýzy, kdy se krev vyvádí do mimotělního oběhu, a čistí se přes speciální dialyzační filtr - dialyzátor. Tím, že probíhá zpravidla doma, (ale často také v zaměstnání, dokonce i v autě) umožňuje pacientům relativně aktivní způsob života.
Na rozdíl od jiných evropských zemí se tato metoda v České republice využívá stále málo. Pro srovnání - v Nizozemsku využívá peritoneální dialýzu 20 % pacientů, ve Velké Británii 36 %, ve Skandinávii 22-38 %. Tento fakt zřejmě souvisí s ochotou převzít odpovědnost za své zdraví do vlastních rukou. Pacient díky ní může sám sobě umožnit plnohodnotnější život.
Pacienti s peritoneální dialýzou jsou díky domácí léčbě schopni chodit do zaměstnání, studovat, aktivně trávit svůj volný čas. Namísto tří několikahodinových návštěv týdně vystačí s jednou návštěvou nemocnice měsíčně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?