Když zaprší, jede odstraňovat mechy. Pardubický židovský hřbitov má novou správkyni
Tajemné místo se spoustou příběhů. Jestlipak víte o pardubickém židovském hřbitově?
„Není úplně jednoduché se tam dostat. Hřbitov je zamčený. Klíč si musíte podle návodu vyzvednout na Správě hřbitovů Pardubice,“ podotýká správkyně Soňa Krátká. Další možností je přijít v neděli 11. srpna od 13 do 18 hodin na Den židovských památek.
Bez registrace, nevyzývavě, pánové s pokrývkou
Otevřená bude ve zmíněný den i obřadní síň s expozicí připomínající příběhy deportovaných pardubických občanů. „Na některých pomnících budou nachystané informační cedulky s fotografií a příběhem člověka, který v tom hrobě odpočívá. Budu číst ze vzpomínek jednoho přeživšího. Jaké to bylo, když doputovali do Terezína, do Osvětimi. Máme i deníkové vzpomínky jedné ženy, která nepřežila. K tomuto tématu existuje spousta literatury, tak jsem se rozhodla z ní vybrat určité pasáže a doplnit je příběhem přátelství lidí, o kterém vím. Doprovodný program začne po 15. hodině.“
Registrace na akci není potřeba. „Nevolila bych vyzývavé oblečení. Muži by měli mít pokrývku hlavy.“
Hrobů je spousta a některé jsou velmi zarostlé. Jejich desky dlouhá desetiletí doslova nikdo neviděl. Proto by Krátká chtěla rozjet akci s pracovním názvem Adoptuj si svůj hrob. „Dodám příběh lidí, kteří v hrobě spočívají a jednotlivec, rodina, firma si může hrob adoptovat, pečovat o něj, vyplet ho, odstranit obrovské vrstvy mechu. Je to třeba hodina práce, ale ten dobrý pocit, který z toho budou mít, určitě stojí za to. Doufám, že si místo neadoptují jednorázově, ale že se třeba budou pravidelně vracet.“
Jako na zahradě
Na hřbitově tráví jeho nová správkyně hodně času. „Dělám údržbu, starám se o hroby. Nechávám otevřená vrátka a mnozí lidé jsou překvapení, že tam vůbec židovský hřbitov je. Dřív byl na Židově. V Pardubicích najdeme jeden jediný velký hřbitov. Vedle něj se na konci 19. století vybudovalo nové místo pro pardubický židovský hřbitov. Vede tam i ulička nazvaná K Židovskému hřbitovu.
Déšť znamená pro Soňu Krátkou pokyn k výkonu. „Když vím, že pršelo a jsem doma, tak se vydám rychle na hřbitov, protože po dešti se nejlépe sundávají vrstvy mechu z pomníků, aniž bych něco poškodila. Na podzim mě s dětmi bude čekat hrabání listí. Přes léto sekáme trávu, kterou sušíme přímo na hřbitově. Všechno je schválené, všechno konzultuju. Usušené seno následně odvážím.“
Židovských hřbitovů jsou v Česku desítky. V Pardubickém kraji třeba i v Chrudimi, Luži, Hroubovicích anebo Litomyšli. Generálním správcem majetku je spolek Matana.
Související
-
Zmizelé židovské příběhy
Žili mezi námi, byli to naši sousedé, spolužáci, přátelé. Druhou světovou válku jich přežilo tak málo, že k obnově židovských obcí už v mnoha městech nemohlo dojít.
-
Pardubický výlet ve stínu Davidovy hvězdy
Na židovskou komunitu v Pardubicích zbylo víc vzpomínek než skutečných míst. Velkou část historie je možné vyčíst na židovském hřbitově. Z honosných pomníků slavnýc...
-
Slavní nemají Slavín jenom na Vyšehradě. I pardubičtí pátrají...
Ta inspirace je jasná. Vychází ze společného místa posledního odpočinku významných osobností v Praze. Lokální obdoba Slavína se už pár let rodí v Pardubicích. Jední...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka