Když zpohodlní nohy, zpohodlní i mysl. Pochod pro mozek ukazuje správný směr
Víme, jak důležitý je pohyb pro tělo, aby svaly s věkem nepovadly. A podobné je to s mozkem. Taky se dá trénovat v každém věku. V mozku jsou nervová spojení, o která s postupujícím věkem přicházíme. Možná vás překvapí, že mozek stárne od 25 let!
„Ale když na sobě budeme pracovat, tak můžeme dosáhnout toho, že si v mozku vytvoříme nové spoje. To dokážeme v každém věku. A ty nové spoje nám pomůžou překlenout místa, která už odumřela. Vytváříme si taková přemostění, tedy bypassy,“ vysvětluje trenérka paměti a choceňská knihovnice Lenka Svobodová.
Pochod pro mozek v Chocni
Do nových věcí se nám ale s přibývajícím věkem nechce. A týká se to i pohybu. Ten s myšlenkovými pochody velmi souvisí.
Čtěte také
„Pohyb mnoho lidí bolí. Ale pozor. Jakmile zpohodlní nohy, zpohodlní i mysl. Zajímejte se o nové věci, nedělejte jen to staré a osvědčené, i když to může na začátku bolet,“ podotýká knihovnice a zve na akci, kterou knihovna v Chocni připravila v parku Peliny.
Pochod pro mozek je akce, kterou zaštituje Česká společnost pro trénování mozku a mozkový jogging. A právě ta vyhlásila tento týden Národním týdnem trénování mozku a paměti. Pochody pro mozek se konají po celé republice. Na webové stránce Pochod pro mozek najdete interaktivní mapu a místa, kde se akce konají.
„Máme v krásném parku Peliny kousek od centra města Choceň nainstalovanou stezku Pochod pro mozek. Nebojte se, je to skoro po rovině, zvládnete to i s chodítkem, kočárkem nebo na vozíku.
Najdete tam nainstalované tabule, které jsou zaměřené na logiku nebo pozorování. Zkrátka procvičíte si mozek. Tuto naučnou stezku můžete využít ještě do konce tohoto týdne, tedy do nedělního večera,“ láká k výletu knihovnice Lenka Svobodová, která vede v choceňské knihovně i kurzy trénování paměti. Můžete je navštívit každé pondělí nebo středu odpoledne.
Mozkové závity může rozpohybovat i čtení a velmi dobře působí čtení nahlas. Patří mezi metody tréninku mozku. Které knihy doporučuje knihovnice Svobodová? A jak funguje v Chocni donášková služba knih? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Trénujte svoji paměť. Udrží vás v duševní kondici a zvedne...
Trénování paměti slouží k procvičení krátkodobé i dlouhodobé paměti. Rozvíjí či udržuje také schopnost soustředění a vyjadřovací schopnosti. A dobře fungující myšle...
-
Chcete mít pamatováka? Neseďte u křížovek, počítejte auta
Trénovat paměť by si měl každý z nás, ať je nám dvacet nebo osmdesát. Posilujeme tak naše sebevědomí. Víme, že co chceme, si jednodušeji zapamatujeme.
-
Paměť se dá vytrénovat. Stejně jako svaly v posilovně
Dobrou paměť může mít každý. Nezávisí to ani tolik na věku a dokonce ani na inteligenci. Stačí si ji jenom pravidelně trénovat. Tvrdí to trenérka paměti Lenka Šnajd...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka