Kelty podržel Lughnasad. Chybějí jim ale školy
Před vánočními svátky se můžete mimořádně vydat do Země Keltů. Nachystali tam pro vás prohlídky skanzenu. Čekají vás skoro o všech prosincových víkendech.
„Otevřeno jsme měli už minulý týden, ale nepřálo nám počasí. Po oba dny foukalo, přesto pár rodin přišlo. Byl jsem velmi rád, že jsme si jim mohli věnovat a ukázat skanzen i v zimním období,“ říká za organizátory Vladimír Saifr.
Bezpečně na velké ploše
Podle současných opatření může být muzeum částečně otevřené. „Máme tam asi pět hektarů, vešlo by se několik tisíc lidí. S počtem návštěvníků problém nemáme. Samozřejmě skupiny musí chodit po deseti.“
Na sobotu 12. prosince chystají v Zemi Keltů malý vánoční jarmark, otevřeno jinak bude i v neděli. Obdobně taky další víkend, vždy od 9:30 do 15:30. „První prohlídka pro veřejnost je naplánovaná na 10. hodinu. Mohlo by tam být sušené ovoce, keramika, med anebo dřevěné hračky. Registrace není potřeba. Lepší bude jenom v případě větších skupin.“
Saifr doporučuje vzít si holínky. Pak prý bude zážitek kompletní. „Začali jsme budovat nový dvorec náčelníka a když nemrzne, tak to zrovna není terén vhodný pro střevíčky. V květnu příštího roku bychom už dvorec mohli představit veřejnosti.“
Nejistá sezóna
Rok 2020 nasavrčtí Keltové přežili díky hudebnímu festivalu Lughnasad. „Nebáli jsme se ho uspořádat a nakonec během pěti dnů přišlo dva a půl tisíce návštěvníků. Jinak jsme dlouhou dobu museli mít zavřeno. Přišli jsme i o tržby od škol, které k nám jezdí na odborné programy.“
Podle Saifra mají do budoucna velké plány. „Rádi bychom prohloubili spolupráci s Pardubickým krajem i městem Nasavrky. Návštěvníci se můžou podívat, jak se žilo dřív a něco se dozvědět o historii. Příští rok bychom chtěli zprovoznit keltskou restauraci, abychom rozšířili služby pro veřejnost.“
Země Keltů leží v Železných horách. Jde o neziskový projekt spolku Boii. Zdejší krajina skutečně pamatuje keltské osídlení. Teď se všechno točí kolem keltského skanzenu. Za dobrého počasí je možné zajít na naučnou stezku.
Související
-
Tudy chodili Keltové. Ukrývá krajina u Českých Lhotic jejich poklady?
Hrnec plný mincí tam už asi nenajdete. Může se vám ale klidně stát, že v krajině poblíž Nasavrk zakopnete o část keltského kamenného mlýnku.
-
Dominanty Nasavrk? Kelti, včely, kaštany a skládka
Kdyby nebyla, nezakládali by ji. Nasavrcká skládka představuje pro město zdroj příjmů. Zároveň ale jeho vedení vnímá i druhou stranu mince.
-
Z Itálie až do Nasavrk. Tamní kaštanovníky pamatují ještě baroko
Sad kaštanovníků s jedlými plody v Nasavrkách je nejvýše položenou kaštankou v Česku. Stále v ní rostou stromy, které zasadili už Auerspergové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.