Klášterní areál na Hoře Matky Boží u Králík čeká rozsáhlá obnova
Klášterní areál na Hoře Matky Boží u Králík čeká rozsáhlá obnova. Římskokatolická církev získala na opravy národní kulturní památky evropskou dotaci, na projektovou dokumentaci přispěl téměř milionem korun Pardubický kraj.
Stavět by se mělo v letech 2025 a 2026 za provozu areálu. Podle duchovního správce poutního místa Karla Moravce je dokumentace hotová a bude se v soutěži hledat dodavatel. Náklady se odhadují na 80 milionů korun, díky výběrovému řízení by se mohly snížit.
Nová střecha i fasáda
Rekonstrukce bude spočívat především ve výměně většiny střešních krytin z pozinkovaného plechu za měděný plech. Opraví se fasády, klášter získá nový výtah a zpřístupní se i část podkroví, která je spojena s historií internace a také pobytu řádových sester.
Poutní areál Hora Matky Boží byl roku 2018 vyhlášen národní kulturní památkou. Je v majetku církve a slouží poutníkům, věřícím i široké veřejnosti jako duchovní místo s výjimečnou architekturou i uměleckou výzdobou. Vede k němu stromořadí z Králík s křížovou cestou, které bylo vyhlášeno alejí roku 2023.
Klášterní areál na Hoře Matky Boží
Poutní komplex založil na sklonku 17. století králický rodák Tobias Jan Becker. Celý areál i s kostelem byl dokončen v roce 1710. V polovině 19. století klášter vyhořel. Z barokní výzdoby mnoho nezůstalo.
Opravy trvaly pouhý rok, vybavení se obnovilo až na konci století v novorenesančním stylu. Klášter původně sloužil řádu servitů, později je vystřídali redemptoristé.
Němci za druhé světové války využívali sousední Poutní dům. V roce 1950 komunistický režim v klášteře zřídil internační tábor pro mužské řeholníky. Areál se věřícím znovu otevřel v roce 1968.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko vycvičí stovky čínských vojáků, tvrdí ukrajinská rozvědka. Mají sbírat zkušenosti z války na Ukrajině
-
Íránci jsou rukojmími dvou režimů, kterým nezáleží na civilních obětech, míní režisérka Nafariehová
-
‚Bezosova svatba je symbolem toho, co je ve světě špatně.‘ V Benátkách se protestuje proti jejímu konání
-
Po vlně veder přijdou opět bouřky s kroupami, varují meteorologové. Vysoké teploty se ale v týdnu vrátí