Klesl vám ústní koutek, brní ruka, špatně mluvíte? Nečekejte, hned volejte záchranku!

8. srpen 2024

Mozková příhoda vzniká nejčastěji v důsledku uzávěru mozkové cévy krevní sraženinou. Postižená část mozku se přestane okysličovat a po určité době odumírá.  Jedná se o ischemickou mozkovou příhodu, lidově mrtvici. Už to rozhodně není záležitost starších ročníků. Typickým příkladem jsou mladí manažeři, kteří pracují pod tlakem.

„Příznaky mozkové příhody se dají velmi dobře odhalit. Může to být spadlý koutek, bolest hlavy, porucha rovnováhy, ochrnutí končetin většinou jen na jedné straně. Dále pak brnění na polovině těla, porucha řeči,“ vyjmenovává příznaky mrtvice primářka neurologie Nemocnice Havlíčkův Brod Radka Mišurová.

Rodinnou poradu nechte na jindy

Mrtvice vás může postihnout v jak ve spánku, tak v pohybu. Podle primářky Mišurové neexistuje žádný prvotní příznak, který by předcházel těm ostatním. „Někdy člověku třeba jen poklesne ústní koutek, ale pokud terapie není rychlá, tak i jen pokles koutku může zapříčinit ochrnutí na polovinu těla,“ varuje lékařka.

Cévní mozková příhoda, mrtvice

„Pokud zaznamenáte jakýkoliv příznak mrtvice, ihned volejte záchranku. Nečekejte, až někdo z rodiny přijede domů a poradí vám, co s tím. Je to stejné jako když se potřebujete přebrodit na druhý břeh řeky. Taky nečekáte a rychle plavete, než bude pozdě,“ přidává příměr MUDr. Mišurová.

Podle lékařky hlavně starší lidé čekají, až přijede rodina domů. Mezitím si jdou lehnout a doufají, že to přejde. To je velká chyba! Je potřeba dostat se ihned k pomoci.

Pomoc do 4,5 hodiny

Pacientovi s ischemickou mozkovou příhodou se aplikuje v nemocnici intravenózní trombolýza. Po více než čtyřech hodinách už ale může být pozdě.

Čtěte také

„Je to podání určité specifické látky na ředění krve, která umí rozpustit uzávěr v mozkové tepně. Je to látka, kterou lze podat do 4,5 hodiny. Později už je mozková tkáň zničená, a pokud by se podala tato látka, tak ta zničená tkáň prokrvácí a vznikne mozkové krvácení,“ popisuje lékařka.

Pokud se tato terapie stihne aplikovat včas, kdy ještě nedošlo k odumření mozkové tkáně, má pacient naději na to, že dojde k návratu všech jeho schopností. Velmi důležitá je včasná rehabilitace od prvního dne pacienta v nemocnici. Provádí se logopedická a ergoterapeutická cvičení.

„I rodiny mají možnost vidět, jak se s pacienty odborně pracuje a mohou to pak převést do domácího prostředí. Řada pacientů totiž není schopna říct ani slovo nebo jim není rozumět, ale oni rozumí všemu,“ vysvětluje MUDr. Radka Mišurová.

Mrtvice se vrací

Pokud mozek dobře stimulujeme, dá se obnovit do původního stavu, ale je potřeba ovlivnit rizikové faktory, které vedly k mozkové příhodě.

„Velmi často je to špatný životní styl, který vede k vysokému tlaku, obezitě a cukrovce. Bez odbourání kouření, přemíry nezdravého jídla a sedavého způsobu života se mozková příhoda většinou opakuje a následky se zhoršují,“ varuje primářka Mišurová.

Je v České republice dostatek neurologů? Více si poslechněte v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.