Koláč po francouzsku je slaná dobrota. Zvládne ho každý, kdo má trpělivost
Francouzská kuchyně je ve světě vyhlášená. Dokonce si vysloužila zápis na Světový seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Kuchař Karel Kopecký se rozhodl otestovat francouzské speciality ve své Hradní spižírně na hradě Rychmburk na Chrudimsku.
Odezva na tradiční slaný koláč zvaný quiche byla tak velká, že jsme nadšeného kuchaře požádali o recept v Radioporadně Českého rozhlasu Pardubice.
„Quiche je vlastně takový speciální slaný koláč, plní se různě, například houbami a špenátem nebo sýrem a šunkou. Jeho příprava se ale v žádném případě nesmí uspěchat. Vyhraďte si na ni čtyři dny. A pak to bude stát za to,“ slibuje kuchař Karel Kopecký.
Houbovo-špenátový quiche
(8 porcí)
- Na těsto:
- 300 g mouky
- 150 g másly
- sůl
- studená voda dle potřeby
Do mísy si dáme mouku, do mouky nakrájíme máslo na menší kostičky a necháme povolit. Osolíme. Přilijeme trochu studené vody a začneme tvořit hladké těsto. Dle potřeby přiléváme vodu, dokud nemáme hladké těsto, které nelepí. Necháme přes noc odpočinout v lednici.
Druhý den upečeme ve formě těsto - formu si vymažeme a zaprášíme moukou. Rozválené těsto dáme do formy a dno těsta propícháme vidličkou, na dno dáme pečicí papír a zatížíme dezertním talířkem. (Profesionálně se to dělá keramickými pečicími fazolemi, ale většina z nás je doma nemá) tak si lze pomoci takto. Je to proto, že těsto má tendenci se nafukovat. Pečeme na 175°C, po 15 minutách vyndáme pečicí papír a talířek a dopečeme dalších 15 minut. Poté necháme takto upečené těsto opět přes noc odpočinout.
- Na náplň:
- 125 g baby špenátu
- 60 g houby šiitake - houževnatec jedlý
- 60 g portobello nebo hlíva
- 60 g žampionů
- 500 ml smetany 30%
- 150 ml mléka
- 5 vajec
- 125 g krémového sýru (např. Philadelphia)
- 20 g másla
- čerstvé bylinky
Na pánvi si rozpustíme máslo a dáme pokrájené houby. Restujeme do změknutí. Poté přidáme špenát a zarestujeme.
V míse si rozmícháme smetanu, mléko a vejce. Dáme do hrnce a na mírném ohni za stálého míchání začneme zahřívat. Přidáme sýr a mícháme do úplného rozpuštění.
Do předem upečeného těsta vložíme směs hub a špenátu. Přes jemné síto zalijeme směsí smetany, mléka, vajec a sýru. Navrch můžeme nasypat čerstvě posekané bylinky.
Dáme péci a pečeme pomalu cca 165 °C. Po hodině a půl kontrolujeme, pečeme tak, aby směs byla zcela tuhá. Pokud by nám quiche hodně tmavl, zakryjeme pečicím papírem.
Upečeme, dáme vychladnout a nejlépe do druhého dne do lednice. Krájíme za studena. Před podáváním zahřejeme a servírujeme alespoň vlažné, ke quiche se hodí lehký listový salátek nebo i hranolky.
Quiche se dělá často i v šunkovo-sýrovém provedení. V tom případě budete potřebovat 150 g šunky a 150 g sýru čedař. Postup je stejný jako v předchozím případě.
Související
-
Sýrový quiche
Ideální společník na piknik s přáteli nebo skvělá lehká večeře. Základem je křehké těsto, které si naplníte podle Vaší chuti - slanina, čedar, cibule nebo špenát?
-
Květáková polévka nebo dezert z datlí. Uvařte si menu po anglicku
Karel Kopecký z Předhradí je vyučený kuchař, který se prý rozvařil teprve v Anglii. Mluvit cizí řečí mu totiž nejdřív moc nešlo, a tak se raději zavřel v kuchyni.
-
Na Rychmburku vstoupí do třetí sezóny. Pro návštěvníky vylepšili expozice
Hrad Rychmburk zahájil třetí návštěvnickou sezonu. Památka sloužila klientům s duševním onemocněním. Ti se přestěhovali a Pardubický kraj začal gotický hrad rekonstruovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka