Konec mýtu o bílé krajce a babičkách u podušky. Jak dělá staré řemeslo Živnostnice roku?

11. říjen 2021

Paličkované krajce se Jiřina Rejentová ze Žamberka věnuje od dětství. Chodila na kroužek, a pak na učební obor ruční krajkářka. Deset let pracovala ve Vamberecké krajce. Po mateřské dovolené se rozhodla, že začne podnikat. Šikovnýma rukama se živí už 35 let.

„Nejradši mám tu kreativitu. Tohle řemeslo má v našem regionu tradici dlouhou 400 let. Postupně jsem si vytvořila své know-how. Vychytala jsem si různé techniky, na které jsem si přišla. Zjistila jsem, že mě bude bavit paličkovaný šperk. Dělám si své vlastní návrhy včetně realizace,“ říká letošní Živnostnice roku pro Pardubický kraj.

Každý šperk originál

Paličkovaná krajka na někoho může působit staromódně a představí si třeba babičky u podušky. „Ale je to jinak. Musím přizpůsobit svou práci klientům a požadavkům doby. Šperk vytvářím na míru. Do přízí používám drátek, aby držel tvar. Vyrábím různé ozdoby do vlasů, náhrdelníky, náramky, náušnice.“

Výrobky krajkářky Jiřiny Rejentové

Nejdřív k Jiřině Rejentové musí přijít nápad. „Následně si na papír hodím hrubý nákres. Rozhodnu si barvy, materiály. Pak si udělám takový už technický výkres, kde je přesně určená velikost šperku, technika. Nákres si připevním na podušku, neboli herduli. Namotám si paličky přízí a začnu pracovat. Občas při práci improvizuju a přijdu na nové postupy. Používám hodně korálky a kombinuji různé barvy a druhy přízí.“

S barvami je ale potřeba zacházet opatrně. „Musím zachovat vkusnost šperku, aby to nesklouzlo do jakéhosi kýče. Výsledný efekt musí být perfektní. Dřív se krajka vyznačovala bílými a béžovými barvami. Momentálně je naopak víc barev žádoucí.“

Krajková kravata

Poslední dobou krajkářku oslovují i muži a chtějí dárky pro své partnerky. Komunikuje tak taky s pány. A na mezinárodní soutěž v Japonsku vytvářela do svatební kolekce šperků dokonce paličkovanou kravatu.

Titul Živnostnice roku Jiřinu Rejentovou překvapil. „Beru ho jako ocenění mé dlouholeté práce. Vůbec nevím, kdo mě do soutěže přihlásil. Svou prezentací a projevem jsem nejspíš zaujala porotu. Na konci roku mě ještě čeká celorepublikové kolo s galavečerem. Ocenění za práci jsou krásná, ale pro mě je nejvíc podstatné, abych měla klienty. Ceny pomůžou s určitým zviditelněním a taky s osvětou ohledně ručně paličkované krajky.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související