Krajky Marie Poludové obdivovali kardinálové i portugalský král

13. prosinec 2018

Krajkové stromy, květiny, ptáci, motýli a další motivy přírody kvetou pod rukama výtvarnice Marie Poludové ze Sloupnice. Její umění je známé nejen v podhůří Orlických hor, kde dlouhá léta pracovala a paličkování krajek učila, ale i po celé Evropě.

Ke krajkářství se dostala ve svých 14 letech díky tomu, že byla drobné a hubené dítě, o které měli rodiče obavy. Všichni tak přivítali nápad její tetičky, která pocházela z krajkářského kraje, a malá Marie šla studovat tradiční výrobu paličkovaných krajek ve Vamberku. Jaká to ale nakonec bude dřina, to nikdo netušil.

Ten rok, co pak pracovala ještě jako nevytrénovaná krajkářka pro Vambereckou krajku na normy, byl vyčerpávající.  Hlavně proto, že v sobě cítila umělecký potenciál a touhu tvořit, odešla do Brna studovat výtvarnou školu a stala se textilní návrhářkou a výtvarnicí.

Návrhy krajek ve Vamberku

Marie Poludová milovala ručně paličkovanou krajku, když jí tedy po škole v podniku Vamberecká krajka nabídli práci návrhářky ve strojové výrobě záclon, nebyla nadšená. Brzy se ale všechno v dobré obrátilo.

Objevily se totiž silonové záclony, a o ty vyráběné paličkováním na strojích ve Vamberku, přestal být zájem. Marie Poludová tedy dostala za úkol vymyslet, co jiného by se na strojích vyrábělo. Jako tvůrčí a talentovaný člověk navrhla výrobu krajek pro oděvy. A byl z toho okamžitě obrovský úspěch. Její návrhy a nápady krajkových částí šatů nebo šperků obsadily mola módních přehlídek. A jako všechno nejlepší z české produkce mířily především na export.

Marie Poludová se paličkování věnuje od svých čtrnácti let, tvoří stále a snad každý den

Mezitím navrhovala a tvořila návrhy paličkovaných krajek, včetně paličkovaných krajkových obrazů. Třeba ve spolupráci s Valašským muzeem v přírodě, kde mají krajkové výrobky od ní dodnes vystaveny.

Její krajkové umění už tehdy vyhledávali lidé z celé republiky, ale i zahraničí. Dokonce kvůli tomu zažila i pár dobrodružství. Třeba, když vyráběla krajkovou monstranci doplněnou o české granáty jeptiškám, kterou pak ony propašovaly do Polska, aby se stala ozdobou vzácného kufříku s listinami řádu, který polský kardinál odvezl do Vatikánu. Možná ale i tyto její aktivity přispěly k tomu, že byla jako „nepřizpůsobivá“ nakonec z Vamberecké krajky propuštěna.

Soukromá podnikatelka ještě před revolucí

V 80. letech nebylo možné zůstat nezaměstnaný, ale také se moc nepřálo podnikání. Této představy se paní Marie Poludová ale nevzdala a přestože její případ řešil až Krajský národní výbor v Hradci Králové, nakonec se jí to podařilo. Konečně měla volnou ruku v tom, že mohla realizovat své a návrhy na krajky a dokonce tým deseti krajkářek, které je vyráběly, ale byla to velmi náročná doba. Zájem o její práci byl tak obrovský, že ani nestíhala vyřizovat objednávky.

Spustit audio

Související