Kotvičník je mocná mužská bylina. Drmku by se ale měli muži vyhýbat
Drmek obecný má přezdívku, která leccos napoví. Této bylině se říká mnišský pepř. Je to dekorativní keř, který se dá pěstovat i u nás, ale jen v teplých lokalitách.
„Mniši žijící v celibátu kořenili svá jídla mletými semeny drmku, aby se jim celibát snáze dodržoval,“ usmívá se bylinkářka Radka Svatošová. Je tedy jasné, že muže tato bylinka spíše odradí, ale ženám pomáhá v mnoha ohledech.
Účinky semen drmku by se daly svým působením přirovnat k přírodním ženským hormonům. U žen pomáhají zvládat bolestivou menstruaci, upravují menstruační cyklus a jeho nepravidelnosti. Drmek zabírá při menopauze nebo ženské neplodnosti, léčí akné a podporuje ovulaci.
Kotvičník zvyšuje testosteron
Kotvičník má širokospektrální léčivé působení, pomáhá při onemocnění ledvin, močových cest, rozpouští močové kamínky, snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
„Asi nejznámější je ale jeho působení na pánskou potenci. Kotvičník zlepšuje mužskou plodnost a zvyšuje hladinu testosteronu. Mimo jiné léčí stařeckou hyperplasii prostaty a prostatismus mladých mužů, léčí dnu a regeneruje játra,“ vyjmenovává působení kotvičníku bylinkářka Svatošová.
Kotvičník ve formě odvaru nebo tinktury
Kotvičník zemní je jednoletá bylina, která roste hojně na rumištích, písčitých místech i mezi dlaždicemi. Kvete žlutě drobnými kvítky. Užívá se celá nať s květy a plody. Způsoby přípravy jsou různé, některé trochu náročnější na čas.
Jednou z variant je nálev: 1 čajová lžička se zalije 150 ml vařící vody a nechá se 4 až 6 hodin ustát. Pijí se dva až čtyři šálky za den.
Další možností je odvar: 2 polévkové lžíce nati se zalijí půl litrem vařící vody, poté se dá sklenice do nádoby s vodou, kde se vaří ve vodní lázni asi půl hodiny. Můžeme nalít do termosky a popíjet čtyřikrát denně po sto dvaceti mililitrech. Odvar se pije půl hodiny před jídlem. Asi nejsnadnější je užívat lihovou tinkturu, kterou podáváme dvakrát až čtyřikrát denně po lžičce.
Křen je skvělou variantou pro obnovení sil obou partnerů. Více si poslechněte v záznamu pořadu.
Související
-
Je čas na dolování kořenů kostivalu. Zahojí bolavé klouby i poranění po úrazu
Bylinkářka Radka Svatošová zakopla na orosené trávě a poranila si svaly na noze. Měla tedy jedinečnou možnost vyzkoušet sílu kostivalu, což je velmi hojná rumištní bylina.
-
Naordinujte si elixír mládí z bršlice. Je to nedoceněná bylina nabitá vitamíny
Jednou z velmi běžných bylin, které najdeme v přírodě i teď na podzim, je bršlice kozí noha. Podle bylinkářky Radky Svatošové je to doslova elixír mládí.
-
Kořen pampelišky pročistí žaludek, žlučník i střeva. Po upražení připomíná kávu
Výživová poradkyně Jana Kolrusová se zaměřila na českou bylinu, která je dostupná všem, a má mnoho ozdravných účinků. Je to obyčejná pampeliška.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka