Květy obalená kamélie? Pořádně tvrdý oříšek pro pěstitele

30. listopad 2021

Dostali jste kamélii japonskou obalenou květy a nevíte, jak se o ni starat? Podle zahradníka Františka Hlubockého je to jeden z nejtvrdších oříšků.

„Kamélie nesnáší sucho a vápno. Naopak miluje vzdušnou vlhkost. Je to tím, že pochází z japonských horských oblastí, je to taková chladná kráska, která kvete právě teď, v zimě, “ vysvětluje zahradník.

Kaméliím přitápět nemusíte

Pokud chcete dobře pečovat o jakoukoliv květinu, zjistěte si odkud pochází, jaké je tam klima, a kde přesně roste. Kamélie pochází z japonských hor, proto má ráda chladno a nesnáší sucho. Pokud ji budete zalévat tvrdou vodou, moc dlouho nevydrží, vápno jí vadí. K zálivce je nejvhodnější voda dešťová nebo alespoň převařená.

Květ kamélie

„Hnojte rozumně, spíše méně, rosení ano, opět dešťovou vodou. Ale pozor nerosit do květů. Kamélie na ro zareaguje opadem květů. Pamatujte, rosit jen na listy. A určitě kamélii nedávejte k topení. Nebude se jí dařit ani na parapetu u okna, pokud pod ním máte topení. Teplota pod patnáct stupňů je ideální.

Zálivka by měla být přiměřená, rostlina nesmí stát ve vodě, ale bal v květináči byste měli udržovat mírně vlhký,“ doporučuje František Hlubocký.

Kamélie se v Evropě usadila v době biedermeieru, tedy v první polovině devatenáctého století. Stala se ozdobou plesů, protože kvete v zimních měsících. I vám udělá radost bohatou záplavou květů, ale bez péče se neobejde.   

Spustit audio

Související