Legendární pardubické kapely

Pardubice jsou líheň skvělých muzikantů a výjimečných kapel. Řada z nich překročila hranice regionu a stala se oblíbenými a úspěšnými po celé zemi. Na své rodné město ale nezapomněli, objevuje se často v jejich písních nebo dokonce v názvu skupiny.

Všechny epizody

Zastávka městské hromadné dopravy posloužila před 20 lety jako nápad na název kapely Dukla vozovna. Ti mají mimo jiné také název písně Pardubická. Kapela Volant si zase dala přívlastek vybroušený punkový diamant z Pardubic a jeden z pardubických podniků se objevil i v názvu jejich první desky.

Obě kapely si pak ještě jako teeneger oblíbil režisér Tomáš Pavlíček a rád ji dnes používá ve svých filmech. Významnou filmovou dráhu má za sebou pak Vypsaná fixa, která si v několika filmech zahrála. Ale hlavně napsala pro ně muziku. Neznámější je třeba Dezolát, ústřední píseň filmu Václav a hlavně titulní píseň a hudba k filmu Čtyři slunce, za kterou byla kapela nominována na Českého lva. Ani oni rozhodně nezapomínají na Pardubice, dokonce dali městu nový název, který se poměrně ujal, San Piego.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.